Van Gölü’ndeki balık türünün ‘küçük mercan’ olduğu belirlendi

Van Gölü’nde 13 metre yükseklikteki bir mikrobiyalitin içerisinde yaşayan ve üç yıl önce rastlanan balık türünün küçük mercan olduğu tespit edildi.

Fotoğraf: AA

Van Gölü’nde yeni rastlanan balık türünün tespit edilmesi için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Hacattepe Üniversitesinin yaptığı bilimsel çalışmalar tamamlandı. Yapılan çalışmalarda Van Gölü’nde yaşayan ve inci kefali dışında ilk kez rastlanan siyah benekli, 5-6 santimetre boyundaki sarı renkli balık türünün küçük mercan olduğu saptandı.

İl Jandarma Komutanlığı Su Altı Timi’nin dalış sırasında rastladığı balık türüne ilişkin Edremit Bot Komutanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş balığın dar bir alanda yaşamasının mucize olduğunu anlattı.

‘Van Gölü’nde inci kefali dışında yeni bir tür tescillendi’

Van Gölü’nde yeni balığın yaşadığına tanıklık etmenin kendilerini çok heyecanlandırdığını aktaran Akkuş, şöyle devam etti:

“Yaklaşık üç yıldır balıkla ilgili detaylı çalışmalar yaptık. İki hafta önce de dünyanın çok saygın bilimsel dergilerinden birinde bu çalışmayı yayınladık. Böylece bilimsel olarak da Van Gölü’nde inci kefali dışında yeni bir türün olduğu tescillenmiş oldu. Bu bilgi Van Gölü’yle ilgili literatürü baştan aşağı değiştirmiş oldu. Çünkü Van Gölü’nde hep tek tür balık olduğunu bilinirdi. Artık İnci kefaline kardeş bir balık daha var. Van Gölü Küçük Mercan Balığı olarak adlandırdık.”

‘Bu bir balık için mucize gibi bir şey’

Akkuş, Van Gölü’nün derinliklerinde dünyanın en büyük mikrobiyalitlerin olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar Van Gölü’nde iki farklı noktada yaşadığını tespit ettik. Yaklaşık 5 santimetre boyunca. Fakat bilim dünyasında çok büyük bir etki uyandırdı. Çünkü inci kefalinden farklı olarak yaşam döngüsü sadece Van Gölü’nde sürdürüyor. Bu bir balık için mucize gibi bir şey.”

Bu durumun Van Gölü’nün turkuaz sularında hala keşfedilmemiş gizemin yattığını gösterdiğini belirten Akkuş, “Balığın yaşadığı alanları haritalandıracağız.” dedi.

Kaynak: AA