Van-Hakkari Tabip Odası üyesi Direk KHK ile ihraç edildi

Van-Hakkari Tabip Odası üyesi Doktor Emrah Direk, gerekçe gösterilmeden KHK ile görevinden ihraç edildi.

Karara tepki gösteren Direk, “Pandeminin bütün yükünü omuzlarımızda taşıdık, hak etmiyoruz” dedi.

Muradiye Devlet Hastanesi’nde görev yapan Van-Hakkari Tabip Odası üyesi Doktor Emrah Direk 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) geçici 35.maddesine dayandırılarak ihraç edildi. Van- Hakkari Tabip Odası, Direk’in ihraç edilmesini açıklama yaparak kınadı. Oda binasının toplantı salonunda yapılan açıklamaya Oda Başkanı Hüseyin Yaviç ve ihraç edilen Doktor Emrah Direk katıldı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ihraçların hukuksuz bir şekilde yapıldığına değinen Yaviç, “Anayasa Mahkemesi’nin güvenlik soruşturmalarına yönelik uygulamayı iptal etmesi üzerine birçok kişi yargı kararıyla görevlerine başlayabilmiştir. Ancak ne yazık ki iktidar bu antidemokratik uygulamalarını tekrar uygulayabilmek adına evrensel hukuk değerleriyle bağdaşmayan yasal düzenlemeleri yapmaya devam etmiş, yapılan bu düzenlemeler sonrasında Sağlık Bakanlığı birçok ilde sağlık çalışanlarından tekrar savunmalar isteyerek hukuksuz süreçleri işletmiştir. Bunun son örneği olarak Muradiye Devlet Hastanesi acil servis doktoru ve aynı zamanda Odamızın üyesi olan Dr Emrah Direk 375 sayılı KHK’nın geçici 35. maddesine dayanılarak kamu görevinden çıkarılmıştır” dedi.

‘Kabul edilemez’

Van Hakkari Tabip Odası olarak demokrasi ile bağdaşmayan uygulamayı  kınadıklarını belirten Yaviç, Türkiye’de yüzbinlerce kişinin bu uygulamaların yarattığı mağduriyetlerin bitmesini ve adaletin tecelli etmesini istediğine vurgu yaptı.

‘Dayanışma içinde olacağız’

Kararın kabul edilemez olduğunun altını çizen Yaviç, “Pandeminin ülkemizde etkisini arttırdığı bu dönemde, sağlık çalışanlarının iş yükü nedeniyle izinlerinin iptal edildiği bir dönemde üstelik de halen görevine iade olmayı bekleyen binlerce sağlık çalışanı varken tekrar kamudan ihraçların başlamasını, farklı illerden ihraç haberlerinin gelmesini kaygıyla karşılıyoruz. Toplumun sağlık hizmetlerine erişimini de olumsuz etkileyecek bu uygulamalardan vazgeçilmesini bekliyor, hukuksuz bu sürece karşı evrensel hukuk kuralları çerçevesinde mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğimizi, mağdur edilen meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olacağımızı buradan tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

‘Neden ihraç olduğumu bilmiyorum’

İhraç edilme kararına tepki gösteren Doktor Emrah Direk ise, 5 Temmuz 2019 tarihinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden mezun olduğunu söyledi. Mezun olduktan sonra çekilen kura sonucu Muradiye Devlet Hastanesi’ne atandığını fakat güvenlik gerekçesiyle 8 ay bekletildiğini aktaran Direk, “O zaman niye bekletildiğim konusunda tarafıma bir şey belirtilmedi. Mart 2020 tarihinde güvenlik soruşturmasının tarafıma olumsuz geldiği belirtildi. Ondan sonra idare mahkemesine başvuruda bulunduk. Mahkeme ilk duruşmada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karardan sonra görevimin olduğu yerde başladım. Pandeminin bütün yükünü omuzlarımızda taşıdık. Fakat daha sonra 12 Ağustos’ta meslekten ihraç edildiğim tarafıma bildirildi. Neden ihraç olduğumu bilmiyorum” dedi.

MA / VAN