Van Valiliği: Usulüne uygun muhafaza altına alındılar, helikopterle Komutanlığa bırakıldılar

Van Valiliği, askerler tarafından gözaltına alındıktan iki gün sonra yoğun bakımda oldukları ortaya çıkan Osman Şiban ve Servet Turgut’a ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, olayla ilgili adli ve idari sürecin devam ettiği belirtilerek, Şiban ve Turgut’un “usulüne uygun muhafaza altına” alındığı, helikopterle Van Jandarma Komutanlığı’na bırakıldıkları kaydedildi.

Van’ın Çatak İlçesi’nde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan iki gün sonra yoğun bakımda oldukları ortaya çıkan ve “helikopterden atıldıkları” belirtilen Osman Şiban ve Servet Turgut’a ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Olayın medyaya yansımasından 10 gün sonra yapılan açıklamada, Osman Şiban ve Servet Turgut’un açık isimleri kullanılmayarak “S.T. ve O.Ş.” şeklinde kısaltılarak kullanıldı. Servet Turgut’un Çatak’ın Andiçen Mahallesi Sürik Mezrası kırsalında 11 Eylül’deki operasyon bölgesinde görüldüğünün belirtildiği açıklamada, “gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen” Servet Turgut’un “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığının gözlemlendiği öne sürüldü.

‘Usulüne uygun muhafaza altına’ alındıkları iddiası

Servet Turgut’un ve Osman Şiban’ın da “mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına” alındığının belirtildiği açıklamada, ikisinin de helikopterle Van Jandarma Komutanlığına götürüldükleri kaydedildi.

‘Helikopterle alınarak Van Jandarma Komutanlığına getirilmiştir’

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Gözaltı işlemlerinin yapılması maksadıyla (2) şüpheli şahıs ve etkisiz hale getirilen (1) BTÖ mensubu operasyon bölgesinden helikopterle alınarak, 11 Eylül 2020 günü saat 19.00 sularında Van İl J.K.lığına getirilmiştir. Şüpheli şahıslar hazırda bekleyen ambulanslar ile öncelikle en yakın özel hastaneye, müteakiben Van Bölge Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.” 

‘İddialarla ilgili 11 Eylül’de adli süreç ve idari soruşturma başlatıldı’

Osman Şiban’ın tedavi işlemlerinin tamamlanmasının ardından 20 Eylül günü taburcu edildiğinin, Servet Turgut’un ise tedavisine devam edildiğinin belirtildiği açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: 
      
“İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir.” 

Ne olmuştu?

Osman Şiban (50) ve Servet Turgut’un (55), 11 Eylül günü Van’ın Çatak İlçesi’nde operasyona çıkan askerler tarafından tarlalarında çalışırlarken gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıktı.

Osman Şiban ve Servet Turgut, önce özel bir hastaneye, daha sonra sağlık durumlarının ağır olması nedeniyle Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. 17 Eylül’de normal servise alınan Osman Şiban, önceki gün taburcu edilirken, hayati tehlikesi devam eden Servet Turgut’un hastanedeki tedavisi sürüyor.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin epikriz raporunda Osman Şiban’ın “helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayeti ile hastaneye getirildiği belirtildi.