Van’a gelen HDP heyeti: Vali işkence olayını gizlemeye çalışıyor

Osman Şiban ve Servet Turgut’a yönelik işkence olayına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere Van’a gelen HDP heyeti adına konuşan HDP Grup Başkanvekili Oluç, iki yurttaşa açık bir şekilde işkence yapıldığını ancak Van Valisi’nin olayı gizlemeye çalıştığını söyledi.

İşkencenin emrini kimin verdiğini ve kimin uyguladığını soran Oluç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı? Bunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

HDP heyeti, Çatak’ta operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan iki gün sonra yoğun bakımda oldukları ortaya çıkan ve “helikopterden atıldıkları” belirtilen Osman Şiban ve Servet Turgut ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Van’a geldi.

Heyeti karşılamak isteyen partililere engelleme

Heyeti karşılamak üzere HDP Van İl Örgütü binasından Ferit Melen Havalimanına gitmek isteyen partililer, zırhlı çevik kuvvet polisi tarafından engellendi. Valiliğin “yasak” kararını gerekçe gösteren polisler ile partililer arasında tartışma yaşandı. Yapılan görüşmelerin ardından partililer havalimanına gitti. Ancak burada da polis engelliyle karşılanan partililer ile polis arasında yeniden tartışma yaşandı. 

Heyette yer alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ile polis arasında yapılan görüşmenin ardından engelleme kaldırıldı. Heyette, Oluç, Van milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, PM üyeleri, MYK üyeleri, HDP, DBP, İnsan ve Özgürlükler Partisi İl Yöneticileri yer aldı.

Polis ve milletvekilleri arasında arbede yaşandı

İlk olarak Van Bölge Araştırma Hastanesi başhekimiyle görüşen heyet, görüşmenin ardından hastane kapısında açıklama yapmak istedi. Alanı kapatan polisler, heyetin açıklama yapmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine yeniden tartışma yaşandı. Partilileri gözaltına almak isteyen polis ile milletvekilleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. 

‘Vali olayı gizlemeye çalışıyor’

Heyet daha sonra hastane önünde polis ablukasında açıklama yaptı. Açıklamayı yapan HDP Grup Başkanvekili Oluç, yapılan işkencenin peşini bırakmayacaklarını belirtti. Van Valiliği’nin açıklamasına tepki gösteren Oluç, şu ifadeleri kullandı:

“Van Valisi yaptığı açıklamada iki yurttaşın usulüne uygun şekilde gözaltına alındığını söylüyor. Yani vücut travması, çok sayıda kırık, iç kanama, beyin kanaması, kafa travması, bir diğerinde ise hafıza kaybı yaşanmış. Ama valilik usulüne uygun alındığını söyleyerek olayı gizlemeye çalışıyor.”

‘Bu insanlara çok açık bir şekilde işkence yapılmış’

Bu insanların usule uygun bir şekilde alınmadığına dikkat çeken Oluç, “Bu insanlara çok açık bir şekilde işkence yapılmış. Van Valisi’nin görevi yapılan işkenceyi gizlemek değil, yapılmış olan bu işkenceyi ve insanlık suçunu açığa çıkarmaktır. Bunu yapmış olanların, bunun emrini vermiş olanların hukuken soruşturmaya uğramalarını sağlamaktır. Ama Van Valisi olayı örtmeye çalışıyor.” dedi.

‘İşkencenin emrini kim verdi ve kim uyguladı?’

Oluç, “Bu işkencenin emrini kim verdi ve kim uyguladı? Bu işkence emrini kimler örtbas etmeye çalışıyor? Süleyman Soylu’ya soruyoruz; İçişleri Bakanlığı mı sorumludur? Hulusi Akar’a soruyoruz; Milli Savunma Bakanlığı mı sorumludur? Özel hareket mı yaptı bu işkenceyi? Emniyet güçleri mi yaptı? Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı? Bunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

‘Olayın peşini bırakmayacağız’

Oluç, bu olayın peşini hukuken de politik olarak da bırakmayacaklarına vurgu yaptı. Basın açıklaması yapmalarının bile engellendiğine dikkat çeken Oluç, şunları kaydetti:

“Neden? Çünkü bu iktidar firavunlaştı ve zulümle ayakta duruyor. Bu zülüm karşısında herkesin boyun eğmesini, diz çökmesini istiyor. Biz buna boyun eğmeyeceğiz ve bu zulmün karşısında diz çözmeyeceğiz. Ne Kürt halkı ne Türkiye’deki demokrasi güçleri ne HDP bu zulmün karşısında boyun eğmeyecektir. Bunu vali de bilecek bunu iktidar da bilecek, yürütme organı da bilecek.”

Osman Şiban askeri hastanede

Heyet açıklamasının ardından, Van Bölge Araştırma Hastanesi’nden önceki gün taburcu edilen ve bu sabah zorla askeri hastaneye götürülen Osman Şiban’ı ziyaret için yola çıktı.

MA – VAN