Gazetecilerin tutuklanmasına tepki: Gazeteciler susturulmak amacıyla tutuklandı

Diyarbakır’daki gazeteci örgütleri Van’da 4 gazetecinin tutuklanmasına ortak açıklama ile tepki gösterdi.

DFGD Eşbaşkanı Altan, gerçeği açığa çıkaran gazetecilerin hedef alındığını belirterek, “Artık tüm kamuoyu da bilmektedir ki, tutuklanan gazeteciler susturulmak, sesleri kısılmak amacıyla tutuklanmıştır.” dedi. 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFGD) Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği, Van’da gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın tutuklanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. DFGD binasında yapılan basın toplantısına katılan gazeteciler, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Gazetecilik suç değildir” dövizlerini taşıdı.

‘Arkadaşlarımız mesnetsiz suçlamalarla tutuklandı’

Ortak açıklamayı okuyan DFGD Eşbaşkanı Serdar Altan, gerçekler tersyüz edilmeye çalışıldığında, ilk olarak gazetecilerin hedef alındığını söyledi. Mezopotamya Ajansı’nın, Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldıklarını belgeleriyle ortaya çıkardığını hatırlatan Altan, şunları kaydetti:

DFGD Eşbaşkanı Serdar Altan

“Aslında yapılan haberin ardından Mezopotamya Ajansı çalışanlarına yönelik baskı, gözaltı olayı öncesinden başlamıştı. Yaşamını yitiren Servet Turgut’un Van’daki taziyesini basan polisler Mezopotamya Ajansı’nı hedef göstermiş, orada bulunan muhabirlerin haber takibi engellenmişti. Ardından da ajansın internet sitesine erişim, mahkeme kararıyla engellenmişti. Bu baskılar ve engelleme çabası yetmemiş olacak ki, 4 gazeteci arkadaşımız önce gözaltına alındı, ardından mesnetsiz suçlamalarla tutuklandı.”

‘Saldırıyı soruşturmak yerine gerçeği açığa çıkaran gazeteciler hedef alındı’

Gazetecilerin gerek emniyetteki sorgularında gerekse savcılık ve hâkimlik sorgularında tam anlamıyla yaptıkları haberler nedeniyle suçlandıklarına işaret eden Altan, “Gazetecilere yaptıkları haberler, dijital medya paylaşımları, haber kaynaklarıyla yaptıkları görüşmeler sorulmuş, bunların suç sayılabilmesi için bir kılıf aranmıştır. İktidar sahipleri, bir kez daha yargı eliyle insan haklarına yönelik böylesi büyük bir saldırıyı soruşturmak yerine, gerçeği açığa çıkaran gazetecileri hedef almıştır.” dedi.

‘Tüm kamuoyu bilmektedir ki gazeteciler susturulmak için tutuklandı’

Tutuklanan gazeteci arkadaşlarının gazetecilik dışında herhangi bir faaliyetlerinin olmadığına tanık olduklarını söyleyen Altan, “Artık tüm kamuoyu da bilmektedir ki, tutuklanan gazeteciler susturulmak, sesleri kısılmak amacıyla tutuklanmıştır.” dedi. Gazeteci arkadaşlarına yönelik uygulamayı kınayan Altan, onlarca gazetecinin cezaevinde bulunduğu bir dönemde bunlara yenilerinin eklenmesini ve baskıların arttırılmasını kabul etmediklerini söyledi.

Altan, “Bu nedenle dün Van’da gözaltına alınan 4 arkadaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz ve diyoruz ki; gazetecilik suç değildir, gazetecilik yargılanamaz.” dedi.

TGS: İntikam operasyonuyla tutuklandılar

Altan’ın ardından konuşan TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral da, gazetecilerin helikopterden atıldıkları belirtilen 2 Kürt yurttaşla ilgili haberler yaptıkları için intikam operasyonuyla tutuklandığını söyledi. Oral, şunları ifade etti:

“İktidar, kendisine yakın olmayan gazetecileri sahadan silmek için sarı basın kartı yönetmeliğinde bir dizi değişikliğe gitmiş, kendisinden olmayan medya mensuplarının bu kartı almasını imkansız hale getirmiştir. Hal böyleyken, mahkeme, gazetecilik faaliyetini sanki sadece sarı basın kartı sahiplerinin yapabileceğinden bahisle, aynen şu ifadeyi kullanmıştır: ‘Mevcut şartları taşımadıklarından söz konusu şüphelilerin basın mensubu olmadıklarının anlaşıldığı, şüphelilerin geçerli basın kartları olmamasına rağmen…’ Gazetecinin gazeteci olduğuna ancak ve ancak meslek örgütleri karar verebiliyor ve bunu tescil ediyor.”

MA – DİYARBAKIR