Van’da ‘elektrik sayacı’ gerginliği

Van’ın İpekyolu ilçesinde elektrik sayaçlarının direklere taşınmasına karşı çıkan yurttaşlar ile VEDAŞ ve polis ekipleri arasında gerginlik çıktı.

Kadınlar elektrik trafolarının üzerine çıkarak tepki gösterdi.

İpekyolu ilçesine bağlı Yalım Erez Mahallesi’ne sabah erken saatlerinde gelen VEDAŞ ekipleri, bazı abonelerin elektrik sayaçlarını direklere taşımak istedi. Ancak bu durum mahallelilerin tepkisine neden oldu. Bunun üzerine mahalle polisler tarafından çok sayıda zırhlı araç ve TOMA ile adeta ablukaya alındı.  

Kadınlar trafo üzerine çıktı

Kimi kadınlar, tepkilerini göstermek için elektrik trafolarının üzerine çıktı. Sayaçların direklere taşıma işleminin yeniden başlaması üzerine VEDAŞ ekipleri ile mahalle sakinleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Trafolara çıkan kadınların ikna edilmesi sonrası taşıma işlemine de ara verildi. Mahalle sakinleri ile polis ve VEDAŞ ekiplerinin karşılıklı bekleyişi sürüyor.

VEDAŞ ekipleri, kent merkezi ve ilçelerindeki abonelerin elektrik sayaçlarını bir süredir direklerin üzerine taşıyor. Söz konusu karara, “kaliteli enerji, sürekli enerji ve kayıp kaçağın alt düzeye çekilmesi” gerekçe gösteriliyor.

Faturalar arttı!

Ancak VEDAŞ’ın kararına aboneler tepkili. Elektrik sayaçlarının direklere taşınması kararından sonra faturalarının iki-üç katına çıktığını belirten yurttaşlar, çıkarılan borcun ise kısa mesajla gönderilmesi nedeniyle ayrıntılı kullanımlarını görememekten şikayetçi. Yurttaşlar, ayrıca sayaçların taşınması masraflarının kendilerine çıkarıldığını belirtiyor.

MA – VAN