Van’da gözaltına alınan 4 gazeteci tutuklandı

Van’da 6 Ekim’de gözaltına alınan gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Van’da 6 Ekim’de polis tarafından evleri basılarak gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi, Gazeteci Nazan Sala, Yeni Yaşam gazetesi dağıtımcısı Fehim Çetiner ve eski gazete dağıtımcısı Şükran Erdem’in emniyetteki ifade işlemleri tamamlandı.

Van İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından 6 kişi savcılık ifadeleri için adliyeye getirildi. Gazeteciler, savcılıktaki ifadelerinin ardından “devlet aleyhine toplumsal olayları haber yaptıkları” gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

4 gazeteci tutuklandı

Mahkeme, Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verdi. Gazetecilerle aynı gün gözaltına alınan Yeni Yaşam Gazetesi dağıtımcısı Fehim Çetiner ve eski gazete dağıtımcısı Şükran Erdem ise, yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiri ile serbest bırakıldı.

Tutuklanan gazeteciler, Van’da iki yurttaşın helikopterden atıldığına dair haberleri gündeme getirmişti.

MA – VAN