Van’da gözaltına alınan gazetecilerin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı

Van’da gözaltında tutulan 4 gazeteci ve 2 gazete dağıtımcısının gözaltı süresi 4 gün daha uzatılırken, gazetecilere ilişkin soruşturma dosyasına da “gizlilik” kararı getirildi.

Van’da Osman Şiban ve Servet Turgut isimli yurttaşların helikopterden atılmalarını gündeme getirmeleri sonrası dün gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi, gazeteci Nazan Sala, eski gazete dağıtımcısı Şükran Erdem ve Fehim Çetiner’in gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

Dosyaya gizlilik kararı getirildi

Gazeteciler hakkında yürütülen soruşturma dosyasına ise “gizlilik” kararı getirildi. Gözaltındakilerle görüşmek üzere Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne giden HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede’nin sadece muhabirlerden Cemil Uğur’la görüşmesine izin verildi.

Cemil Uğur’la görüşen ve diğer gazetecileri sadece görebildiğini belirten Dede, Uğur ve diğerlerinin durumunun iyi olduğunu ifade etti. Dede, Uğur’un, gözaltına alınmalarının sebebi olarak MA’nın geçtiği helikopterden atılan iki vatandaşa ilişkin haberler, sınırdaki ölüm olayları, Kürtlere batı illerinde gerçekleştirilen linç girişimleri ile ilgili yürüttüğü gazetecilik faaliyetleri olduğunu söylediğini aktardı.

Dede, Uğur’un evinde ve ajansta yapılan aramalarda da haber içeriği dışında herhangi bir şeye el konulmadığını aktardığını belirtti.

MA – VAN