Van’da İstanbul Sözleşmesi kararı protesto edildi

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı Van’da yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.

HDP Milletvekili Taşdemir, “Hayal ettiğiniz eril sistemi inşa etmenize asla izin vermeyeceğiz” dedi. 

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı tepkiler sürüyor. Bugün de Van’da, yürüyüş ve basın açıklamasıyla karar protesto edildi. HDP Kadın Meclisi “Kadınlar İçin Adalet” kampanyası kapsamında Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile birlikte Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. HDP İl binasına kadar yürümek isteyen kadınlar, Valiliğin kentte 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana bin 602 gündür ilan ettiği “Eylem etkinlik yasağı” gerekçesiyle engellenmek istendi. 

Engellemeye rağmen kadınlar yürüdü

Fotoğraf: MA

Engellemeye rağmen yürüyüşe geçen kadınlar, “Jin Jiyan Azadi”(Kadın Yaşam Özgürlük) sloganını attı. HDP İl binası önüne kadar yürüyen kadınlar, burada basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Kürtçe “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartı açıldı.

‘Erkek failler iyi hal indirimi ile cezasız bırakılıyor’

Açıklamada konuşan HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, AKP-MHP iktidarının kadınlara ve kadınların başarılarına yönelik saldırılarını sürdüğünü söyledi.  Taşdemir, “Kadına yönelik doğrudan şiddetin çoğu zaman bir suç olarak görülmediği günümüzde, kadınlar hayatları hakkında kararlar almak için öldürülürken, erkek failler ‘iyi hal indirimi’ ile cezasız bırakılıyor. Bunu en çok pandemi sürecinde gördük” dedi. 

Fotoğraf: MA

‘Kadınlar korumasız bırakıldı’

Ülkede her gün 3 kadının öldürüldüğüne dikkati çeken Taşdemir, “Ancak erkek yargı yargısı, şiddete karşı kendisini savunan kadınlara en ağır cezaları uyguluyor. Yıllarca süren şiddet sonucu kendini savunan Melek İpek, bu haksız ve hukuksuz uygulamaların son örneğidir.” şeklinde konuştu.

Kadın kurumlarının bir bir kapatıldığını hatırlatan Taşdemir, kadınların bu süreçte korumasız bırakıldığını söyledi. “Siyasi operasyonlarla” her gün yeni gözaltıların yaşandığını, kadınların asılsız iddialarla “rehin” tutulduğunu belirten Taşdemir, “Rosa Kadın Derneği’ne operasyon tam da bu nedenle yapıldı. Kadın mücadelesine öncülük eden arkadaşlarımızın yaptıkları eylemler ‘suç’ olarak tasvir edilmiştir.” dedi. 

‘Son saldırı İstanbul Sözleşmesi kararı oldu’

Kadın haklarına yönelik son saldırıların İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı olduğunu belirten Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sözleşmeden çekilmekle hükümet, kadın düşmanlığını bir kez daha tescilledi. Kadınlar olarak, AKP-MHP erkek ittifakına karşı mücadele kararlılığımızı bir kez daha yeniliyoruz. Hayal ettiğiniz eril sistemi inşa etmenize asla izin vermeyeceğiz.”

Oturma eylemi yapıldı

Taşdemir’in açıklamasının ardından “Jin Jiyan Azadi” (Kadın yaşam özgürlük), “Biji berxwedanân jinan” (Yaşasın kadınların direnişi) sloganları atıldı. Eylem, bir süre yapılan oturma eyleminin ardından sona erdi.

Kaynak: MA