Van’da yasak kararı uzatıldı

HABER MERKEZİ – Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yuna uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı. Her türlü açık hava etkinliğinin yanı sıra, anket ve imza kampanyası yapılması, el ilanı dağıtılması da yasak kapsamına alındı.

Van Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, Van’da eylem ve etkinlik yasağının 10 Aralık’tan itibaren geçerli olmak üzere 15 gün daha uzatılarak 21 Aralık’a kadar süreceği belirtildi. Açıklamada, “Açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlemesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve benzeri her türlü eylem ve etkinlik yasaklanmıştır.” denildi.

Açıklamada, Anayasada ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile yasaklamaya ilişkin gerekçelerin bazıları ise şu şekilde verildi: “Saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşların can ve mal güvenliklerini sağlamak, milli güvenliği sağlamak, suç işlenmesinin önlenmesi, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek.”