Vatandaş kendi cebine de zam istiyor

Akaryakıta yapılan zamma tepki gösteren vatandaşlar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Lütfen bizim cebimize de zam yapsın” diye seslendi.

Orta gelirlilerin yok olduğu konusunda hem fikir olan vatandaşlar kredi kartıyla gün geçirdiklerini ifade etti. Ekonomik sıkıntılar karşısında hükümet değişikliği ise en öne çıkan talepler arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Mayıs’ta gençlere “Güzel müjdeler alıyoruz. Yakında inşallah petrol, doğal gaz haberi alırsanız şaşmayın. Dünya Türkiye’yi kıskanıyor” dedikten 8 saat sonra akaryakıta zam haberi geldi. Pandemi sürecinde destek bekleyen halk her geçen gün yeni zam haberleri alıyor. ÖTV’ye fahiş artışla birlikte benzine 55, motorine 67, LPG’ye 35 kuruş zam yapıldı.

‘Kimsenin cebinde parası yok’

Yeni1mecra’dan Burcu Yıldırım Ankaralı vatandaşlara yapılan zamları ve taleplerini sordu. Aldıkları asgari ücret ve emekli maaşları ile geçinemediklerini ileten vatandaşlar geçim sıkıntılarından dert yandı. Taksi şoförü bir erkek yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bu vergilerle günü geçirecek halimiz kalmadı. Taksiler yapması gereken işin 3’te 1’ini yapamıyor. Ya zenginsiniz ya fakir. Orta sınıf diye bir şey bırakmadılar. Kimsenin cebinde parası yok, kredi kartıyla gün geçiyor. Bu işin sonu herkes için iflasa gidiyor.”

‘Kimse alıp da yaz meyvesi yiyemiyor’

Artan harcamalar ve azalan gelirleri karşısında ne yapacaklarını bilemediklerini belirten bir kadın ise, “Halk çok perişan. Bu kışı zaten battaniyelerin yorganların altında geçirdik. Pandemide de herkes işsiz kaldı. İnsanlar malını da kullanamaz hale geldi. Arabası var, benzin alıp çalıştıramıyor. Doğalgaz saati var, gaz alacak parası yok. Asgari ücrete bu yıl biraz zam verdiler daha paramızı almadan ortalık zamdan birbirine karıştı. Verdikleri paralar da pul oldu. Yaz geldi, kimse alıp da yaz meyvesi yiyemiyor. Hükümetin değişmesini istiyorum artık” diye konuştu.

‘Bundan sonra AKP’den yönümüzü değiştireceğiz’

Ankara’daki AKP kongresine geldiğini ifade eden bir vatandaş da, “Buradan cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Lütfen bizim cebimize de zam yapsın. 3 tane çocuk var nasıl asgari ücretle bakacağız, okutacağız? Her zaman arkasında durduk ama bu saatten sonra yönümüzü değiştirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.