Ve maden projesinin ÇED toplantısı iptal edildi

Çanakkale Kazdağlarını yok edecek olan Halilağa Bakır Maden Projesi’nin ÇED Raporu için gerekli olan Halkın Katılımı Toplantısı, halkın ve yaşam savunucusu ile kentteki sivil örgütlerin talebi ile iptal edildi.

Cansu Erginkoç

Kamu kaynaklarıyla büyümesiyle dünyanın sayılı şirketleri arasında bulunan ve Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Cengiz Holding ile bağlantılı Truva Bakır Maden İşletmeleri şirketinin Çanakkale Kazdağları’nda yürüttüğü maden projesine yönelik tepkiler şimdilik sonuç verdi.

Kazdağları’nda 51 milyon 665 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan Halilağa Bakır Maden Projesi’nin ÇED raporu için gerekli olan “Halkın Katılımı Toplantısı” bugün saat 11.00’de gerçekleşecekti.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Dayanışması, Çanakkale Tabip Odası gibi kurum ve kuruluşlar Çanakkale Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Sağlık İl Müdürlüğü’ne başvurup toplantının iptalini istemişti. Pandemi koşullarında böyle bir toplantının yapılamayacağını ifade eden yaşam savunucuları ile meslek örgütlerine Çanakkale Valiliği olumlu yanıt vermemişti. CHP Çanakkale Milletvekil Özgür Ceylan da Vali ile görüşmüş ancak vali, “tedbirler alınarak toplantı yapılacak” cevabını vermişti.

Bugün Hacıbekirler Köyü’nde toplantı için köylüler ile yaşam savunucuları toplandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, şirket yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantı sırasında, toplantının iptalini isteyenler gerekçelerini bir bildiri ile açıkladı.

Projeden tarım ve yaşam alanları olumsuz etkilenecek olan köylü kadınlar da pankartları ile alana geldi ve “Kazdağların üstü altından değerlidir”, “Cengiz Holding Kazdağlarını terket”, “Kazdağları kurtulacak” yazılı pankartları taşıdı.

Halkın hep birlikte projeye karşı çıktığını ifade etmesi üzerine toplantının iptal edildiği duyuruldu ve haberimizin hazırlandığı dakikalarda iptal ile ilgili tutanaklar tutulmaya başlandı.

Halk toplantıyı protesto etti

Kazdağlarında aylardır Su ve Vicdan Nöbeti tutan Ferzan Aktaş, şirketin köyde ikamet etmeyen dışarıdan bazı kişileri getirdiğini açıkladı. Daha önce pandemi nedeniyle toplantının yapılamayacağına dair üç ayrı kurumdan dilekçe verdiklerini aktaran Aktaş, “Biz dilekçemizi ve gerekçelerimizi okumak istedim, kabul etmediler. Ancak ısrarımız üzerine dilekçemizi ve taleplerimizi okuduk. Halk da toplantıyı istemediğini söyleyerek toplantıyı protesto etti, toplantı iptal edildi” diye konuştu.

Jandarma köylülere müdahale etti

Halkın protestosu sırasında jandarma kalkanları ile slogan atan köylülere müdahale etti. Jandarma müdahale sırasında Cengiz Holding’i protesto eden köylülere gaz sıktı.

İLGİLİ HABERLER