Ve ‘malvarlığı’ önergesi verildi

HABER MERKEZİ – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 2002 yılından bu zamana kadar tüm seçilmiş kamu görevlileri ile birinci derece akrabalarının mal varlıklarının ortaya çıkarılması amacıyla meclis araştırması için önerge verdi. Yeni parti kurma hazırlığı içinde olan eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bunlar halk bankı dolandırıyorlar” şeklindeki suçlamalarına karşı, “Yaşayan cumhurbaşkanları dahil, ilgili herkesin mal varlığı Meclis’te araştırılsın” çağrısında bulunmuştu.

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, TBMM Başkanlığı’na, seçilmiş kamu görevlileri ile birinci dereceden akrabalarının mal varlıklarına ilişkin meclis araştırma önergesi verdi. Başarır, önergede 2002 yılından bu zamana kadar tüm seçilmiş kamu görevlilerinin, bakanların, üst düzey bürokratların ve onların birinci dereceden akrabalarının seçilmeden önce, seçildikten sonraki süreçte ve görevi sona erdikten sonra mal varlıklarının ortaya çıkarılmasını, haksız zenginleşmenin, yolsuzlukların ve rüşvetin önlenmesini istedi.

Türkiye’de yolsuzlukların, rüşvet iddialarının yazılı ve görsel basında yer aldığını ve bunun da toplum vicdanında derin yaralar açtığını belirten Başarır, konuya ilişkin kurulacak bir komisyonun, haksızlıkların, rüşvetin, yolsuzlukların, haksız zenginleşmenin önlenmesi ve şeffaf, demokratik bir yönetimin gerçekleştirilmesi adına önem arz ettiğini ifade etti.

Söz konusu kişilerin mal varlıklarının derlendiği, halka açık ve düzenli biçimde paylaşıldığı bir mekanizma kurulması gerektiğini ifade eden Başarır; “Seçilmişlerin ve atanmışların mal varlıklarını kamuoyuyla paylaşması, hem milletimizin aklındaki soru işaretlerinin giderilmesine ve hem de kendilerine yapılan ağır eleştirilere yanıt vermeleri için iyi bir zemin oluşturacaktır” dedi.

Başarır, Meclis Genel Kurulu’nda şöyle konuştu: “Mal varlıklarının araştırılmasını yapmadığımız sürece bu sistem, herkesi töhmet altında bırakır. Bu Meclis bunu yapabilir. Gerçekler ortaya çıksın. Eminim bu araştırmadan sonra her şey düzlüğe çıkacaktır. Cumhurbaşkanın ve ailesinin mal varlığı dünyada konuşuluyor. Bu konuyu araştırmak ve ortaya çıkarmak bu onurlu Meclise düşer. Cumhurbaşkanı ne diyor? ‘Bize yeni Ömerler lazım’ diyor. Bugüne kadar yok muydu? Merak ediyorum, bugüne kadar Cumhurbaşkanı, Ömerlerle yürümüyordu da Ebu Cehillerle mi yürüyordu?” .

Mal varlığı tartışmaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul AKP İl Başkanları Toplantısı’nda yeni parti kurma hazırlığında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’i hedef alarak, “Bunlar Halkbank’ı dolandırıyorlar” demişti. Şehir Üniversitesi ile başlayan tartışmalarda Davutoğlu, Erdoğan’ın suçlamalarına karşı şu çağrıda bulunmuştu: “Madem ki bu ülkeye hizmetten gayrı hiçbir hedef gütmemiş ve bütün bir ömrünü buna adamış bir başbakana ‘dolandırıcılık’ iftirasında bulunulmuştur, o zaman şu anda görev yapanlar da dahil olmak üzere yaşayan bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ve özelleştirme yüksek kurulunda görev yapmış yetkililerin ve onların birinci ve ikinci derece hısımlarının ve akrabalarının mal varlıklarını ve bu varlıklardaki değişimi, bu kişilerin siyasete girdikleri/devlet görevi üstlendikleri günden bugüne kadar araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’nde gerekli komisyonlar oluşturulmalı.”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise Davutoğlu’nun çağrısını “Güzel ve yerinde” şeklinde değerlendirerek, “Eğer Sayın Erdoğan buna ‘Evet’ derse, parlamento da bu amaçla hedefini gerçekleştirirse, Türkiye, ABD Temsilciler Meclisi’ne ‘Siz değil, biz araştırıyoruz’ diye meydan okumuş olur.” demişti.