VEDAŞ’ın elektrik kesintisi 48 saati aştı!

VEDAŞ’ın İpekyolu’nun Yalım Erez Mahallesi’nde yaptığı elektrik kesintisi 48 saati aştı.

Elektrik kesintisine karşı tepki gösteren mahalleli, hastalar ve öğrencilerin mağduriyetine dikkat çekti.

HDP Milletvekili Muazzez Orhan, halkın salgın ve kış koşullarında elektriksiz bırakılmasına tepki göstererek, yetkililerin derhal bu hukuksuzluğu gidermesini istedi.

Reyhan Duman oksijen cihazıyla nefes alabiliyor

Van Gölü Elektrik Dağıtım Şirketi (VEDAŞ), İpekyolu ilçesine bağlı Yalım Erez Mahallesi’nde sayaçların elektrik direklerine çıkarılmasına tepki gösteren mahallelileri elektriksiz bıraktı. Soğuk havaya rağmen 48 saati aşkın bir süredir elektrikleri verilmeyen mahalleliler duruma tepkili.

‘Eşim nefes alamıyor’

Kesintiler en çok mahalledeki hastaları olumsuz etkiledi. Bu hastalardan birisi de 4 yıldır hasta olan ve aylardır oksijen cihazıyla ayakta duran 72 yaşındaki Reyhan Duman. Eşinin parkinson hastalığının bulunduğunu ve felçli olduğunu aktaran Hüseyin Duman, eşinin titreyen ellerine işaret ederek, “3 gündür elektrikler yok diye eşim bu halde can çekişiyor. Nefes alamıyor” dedi.

Hüseyin Duman

‘Elektrik kesintisi son bulsun’

“Cihaza bağlı eşim ölürse bundan kim sorumlu olacak” diye soran Duman, elektrikleri kesen VEDAŞ yetkililerinden şikayetçi olduğunu belirtti. Kesintinin son bulmasını isteyen Duman, sayaçları direklere çıkarılan abonelere şişirilmiş faturalar kesildiğine işaret etti.

‘Öğrenciler derslerine bağlanamıyor’  

Mahalle sakinlerinden Şevin Savur, “Öğrenciler uzaktan derslerine bağlanamıyor. Karanlıkta kalıyoruz. Bu soğukta elektriksiz yaşanır mı?  Elektriklerin açılarak, sayaçlarımızın direğe çıkarılmamasını istiyoruz.” dedi.

HDP Milletvekili Orhan’dan tepki

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın da aralarında olduğu bir grup HDP’li, mahalle sakinlerini ziyaret etti. Elektriksiz bırakılan yurttaşlarla görüşen Orhan, mağduriyetin giderilmesini istedi.

Orhan, mahalleye yaptığı ziyarete ilişkin Twitter hesabından da paylaşımda bulundu. Orhan, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Yoksul ve işsiz bırakılan halkımız, bu korona ve kış koşullarında elektriksiz de bırakılıyor. Günlerdir öğrenciler eğitim hakkından yoksun. 4 yıldır KOAH hastası anne oksijen tüpüne bağlı. 2 gündür kesilen elektrikten dolayı oksijensiz yaşam mücadelesi veriyor. Sorumlusu VEDAŞ’tır.”

Yaşamı elektrikle çalışan bir cihaza bağlı olan bir hastanın olduğu hanenin elektriğinin gerekçe ne olursa olsun kesilmeyeceğine vurgu yapan Orhan, “Yasal hiç bir dayanağı yoktur.” diye belirtti. Orhan, çok geç olmadan yetkililerin derhal bu hukuksuzluğun giderilmesi için gerekeni yapmasını istedi.

Kaynak: MA