Vekillikleri düşürülen Güven, Farisoğulları ve Berberoğlu tutuklandı

CHP Milletvekili Berberoğlu, HDP Milletvekilleri Güven ve Farisoğulları vekilliklerinin düşürülmesinin ardından gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun haklarında kesinleşmiş cezalara ilişkin dün Meclis Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak milletvekillikleri düşürüldü.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven evinden polisler tarafından gözaltına alınırken Fotoğraf: MA

Akşam saatlerinde haklarında kesinleşmiş ceza bulunduğu gerekçesiyle haklarında arama kararı çıkarılan milletvekilleri gece saatlerinde gözaltına alındı.

Güven Diyarbakır’daki evinden, Farisoğulları Diyarbakır’dan Ankara’ya giderken Urfa yolu üzerinde bulunan Pirinçlik karakolunda, Berberoğlu ise İstanbul’da evinden gözaltına alındı.

HDP Genel Merkezi sosyal medya hesabı twitterdan yaptığı paylaşımda, Güven ve Farisoğulları’nın tutuklandığını bildirdi. Paylaşımda, “Yargı aldığı talimatın gereğini yerine getirdi. Tıpkı Meclis Başkanının aldığı talimatın gereğini yerine getirdiği gibi. Bu hukuksuzluğu ve planlanmış darbeye karşı mücadelemizi yükselteceğiz.” ifadeleri yer aldı.

Güven’in Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Farisoğulları’nın da Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildikleri öğrenildi.

‘Güven’in cezaevinde geçirmesi gereken bir cezası yok’

Mezopotamya Haber Ajansı’na konuşan Güven’in Avukatı Reyhan Yalçındağ, “Leyla hanımın mevcut ceza infaz yasasına göre dahi cezaevine girmemesi gerekiyor ; çünkü infazın bitimi 1 yılın altı kalmış; sadece 2 ayı kalmış durumda. Bu sebeple denetimli serbestlik hükümlerinden yararlandırılması gerektiği için yazılı ve sözlü taleplerimiz Başsavcılığa sunuldu.” dedi. Müvekkili Güven’in cezaevinde geçirmesi gereken herhangi bir cezası olmadığını belirten Yalçındağ, kararı “ağır bir hak ihlali olacaktır” şeklinde değerlendirdi.

‘Oysa ki Berberoğlu infazı için teslim olacaktı’

Gazeteci Barış Yarkadaş da, twitter hesabından Berberoğlu’nun tutuklandığını paylaştı. Yarkadaş, paylaşımında şunları ifade etti: “CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, saat 23.30 sularında, Yeşilköy’deki evinden gözaltına alınarak Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Şu an Berberoğlu’nun cezaevine sevki için işlemler yapılıyor. Oysa ki; Berberoğlu Pazartesi zaten Çağlayan’a gelecek ve infazı için teslim olacaktı.”

Yarkadaş ayrıca, HDP Milletvekilleri Güven ile Farisoğulları’ns yönelik muamelenin tam anlamıyla hukuksuzluk olduğunu belirterek, “Hukuksuzluk her yerde; Ankara’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Çağlayan’da bulunan Adalet Sarayı’na getirilen Berberoğlu, tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.