Veli Der: Sınavlar iptal edilsin

MEB’in temel görevinin sınav yapmak olmadığını söyleyen Veli-Der Ankara Şube Başkanı Hülya Daran Deveci, “Sınavlar uygulanmamalı, iptal edilmelidir” dedi.

“Salgında uzaktan eğitime hiç erişemeyen veya düzenli, nitelikli olarak ulaşamayan, çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarısı notla değerlendirilemez.”

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Ankara Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1 Mart’ tan itibaren ortaöğretim kurumlarında yüz yüze sınavların yapılacağı açıklamasına dair basın toplantısı düzenledi. Dernek binasında düzenlenen toplantıda konuşan Şube Başkanı Hülya Daran Deveci, “Çocuklarımızın sağlığı, eğitim hakkı ve geleceğine dair endişelerimiz her geçen gün daha da artıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise biz velilere, çocuklarımıza rağmen kararlar almaya, açıklamaya devam ediyor” dedi.

‘Başarıyı notla değerlendirme ısrarı eşitsizlikleri artıracak’

Uzaktan eğitim konusunda sorunların bir yıldır devam ettiğine dikkati çeken Deveci, “Uzaktan eğitime salgının başladığı günden bugüne erişemeyen, devamlılığı, sürekliliği ve nitelikli erişim koşulları sağlanılmayan, dersleri yalnızca televizyondan takip edebilen, tarlada veya başka işlerde çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarılarının notla değerlendirme ısrarı yaşanılan sorunları ve eşitsizlikleri daha da arttıracaktır” diye konuştu.

‘İzin vermeyeceğiz’

MEB’in temel görevinin sınav yapmak olmadığının altını çizen Deveci, “[MEB’in görevleri] çocuklarımızın eğitimden kopuşunu engelleyen, devamlılığını sağlayan ve salgında psikolojilerini güçlü tutan önlemleri almak; uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarımızın internet erişimi ve cihaz sorununu acilen ücretsiz karşılamak, gereksinimi olan tüm çocuklara düzenli maddi eğitim desteği vermektir” dedi.

Deveci, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Salgında uzaktan eğitime hiç erişemeyen veya düzenli, nitelikli olarak ulaşamayan, çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarısı notla değerlendirilemez. Sınavların ertelenmesi de sorunu çözmez, eşitsizlikleri ortadan kaldırmaz. Sınavlar uygulanmamalı, iptal edilmelidir. MEB bir an önce sınavların iptal edildiğini açıklamalıdır, açıklamak zorundadır. Sınav ısrarı ile tek bir çocuğumuzun dahi hayallerini, umutlarını kaybetmesine izin vermeyeceğiz.”

MA