Verilen 10 yıl hapis cezası bozulan Mümtazer Türköne tahliye edildi

Yargıtay’ın hakkında verilen 10 yıl hapis cezasını bozmasının ardından eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne tahliye edildi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Türköne için yeniden yargılanması çağrısında bulunmuştu.

Yargıtay 16’ıncı Ceza Dairesi, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve 4 yıl 2 aydır cezaevinde bulunan Prof. Dr. Mümtazer Türköne hakkında “FETÖ üyesi olmak” suçlamasıyla verilen 10 yıl hapis cezasını bozdu.

Karar ‘eksik inceleme’ gerekçesiyle bozuldu

Yargıtay, eski Zaman gazetesi yazarlarından tutuksuz sanıklar Şahin Alpay ve Ali Bulaç ile tutuklu sanık Mümtaz’er Türköne hakkındaki hükümleri “eksik inceleme” gerekçesiyle bozdu. Kararda, sanıkların eylemlerinin mevcut dosya durumuna göre “örgüte yardım” suçunu oluşturduğu, dosyadaki eksik incelemeler tamamlandıktan sonra karar verilmesi gerektiği belirtildi.

Kararın ardından Türköne’nin tutuklu bulunduğu süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Eski Zaman gazetesi yazarları hakkındaki davada İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Bulaç, Alpay ve Türköne, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan hapis cezası almıştı.

Bahçeli, yeniden yargılanma çağrısında bulunmuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçen haziran ayında ülkücü Mustafa Türköne’nin kardeşi eski Zaman gazetesi yazarı Mümtaz’er Türköne’nin yeniden yargılanması çağrısında bulunmuştu.  Bahçeli, “Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. Osman Kavala’nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: T24