Washington-Ankara arasında Topuz krizi

ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz’a verilen cezanın Washington’daki yansıması, önce “Derin hayal kırıklığı” ardından “Türk kurumlarına duyulan güvenin altının oyulması” şeklinde devam etti.

ABD ile Türkiye arasında Rahip Brunson krizinin bir benzeri daha baş gösterdi. ABD İstanbul Konsolosluğu’nda görevli olan Metin Topuz’un, “casusluk” suçlamasıyla yargılandığı davada ceza almasına tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, söz konusu kararın kaldırılmasını istedi.

Mike Pompeo

ABD olarak, Türkiye’nin verdiği kararın “hızlı bir şekilde kaldırılmasını” beklediklerini dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, söz konusu kararın, “Türk kurumlarına duyulan güvenin altını oyduğunu ve ABD-Türkiye ilişkilerinde gerekli olan güven duygusunu da zedelediğini” ifade etti. Pompeo, Topuz hakkındaki iddialara “mesnetsiz” nitelemesi yaptı.

Türkiye’den yanıt: Yargı bağımsızdır

Pompeo’nun sert açıklamalarına yanıt veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise “Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır, emir alacağı tek merci Anayasa ve kanunlardır” dedi.

Elçilik: Derin hayal kırıklığı

ABD İstanbul Konsolosluğu’nda görevli olan Metin Topuz, “casusluk” suçlamasıyla yargılandığı davada dün 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Kararın ardından açıklama yapan ABD Ankara Büyükelçiliği, “Derin hayal kırıklığı içindeyiz” diyerek tepki gösterdi.