Washington’da Trump karşıtı heykeller dikildi

ABD’nin başkenti Washington DC’de, Trump’ı “sivil haklar ve özgürlükleri yok eden adam” olarak betimleyen heykeller dikildi. 

Fotoğraf: INDEPENDENT Türkçe

Kendilerine “Trump Heykelleri Girişimi” ismi veren bir grup sanatçının yaptığı heykeller Washington DC’nin farklı konumlarında yer aldı. Trump’ın ülkedeki polis şiddeti karşıtı gösteriler esnasında, Beyaz Saray’ın karşısındaki kilise önünde elinde İncil ile poz vermesine tepki olarak heykel dikildi.

Heykelde, Trump’ın pozu sırasında, polisin de elinde “Siyahların Hayatı Değerlidir” pankartı taşıyan bir göstericiyi dövdüğü tasvir edildi. Freedom Plaza olarak bilinen konuma dikilen heykelin kaidesine de “Poser (Pozcu)” yazıldı. 

Fotoğraf: INDEPENDENT Türkçe

Washington DC’deki Trump Hotel önüne dikilen bir başka heykelde ise Trump’ın gösteriler esnasında Beyaz Saray’daki sığınağa götürülmesine gönderme yapıldı. Trump’ın elinde bir oyuncak ayı ile yerde otururken tasvir edildiği heykelin kaidesine de “Bunker (Sığınak)” yazıldı. 

Trump’ın çocukların okula gitmesi ısrarı da tasvir edildi

Trump’ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgına rağmen çocukların okula gitmesi ısrarına atıfta bulunulan başka bir heykelde de Trump’ın elinde golf sopası tutarken, yüzünde maske olan bir çocuğa da “okula git” demesi tasvir edildi. 

Söz konusu 3 heykelin kaidesinde ise “ABD Başkanı Donald Trump. Sivil hakları ve özgürlükleri yok eden adam.” ifadesi yer aldı. 

AA – WASHINGTON