Westmode işçileri: Hakkımızı istiyoruz

Aylardır maaşlarını alamayan Westmode Tekstil firmasında çalışan Dev Tekstil üyesi işçiler, haklarının verilmesini istiyor.

Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Güneykent Mahallesi’nde bulunan Westmode Tekstil çalışanı işçiler, alamadıkları ücretleri için açıklama yaptı. Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) öncülüğünde işyeri önünde yapılan açıklamaya çok sayıda işçi katıldı. “Hakkımız olanı istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Maaşımızı alamadık hakkımızı istiyoruz” ve “Gece gündüz çalıştık hakkımızı alamadık” dövizleri taşındı.

Dev Tekstil Çukurova Temsilcisi Ahmet Subaşı, Westmode Tekstil firmasının merdiven altı firmalar gibi üretim yaptığını belirtti. 6 aydır 150 işçinin maaşını alamadığını ve mağdur edildiğini dile getiren Subaşı, “150 işçinin arasında 50 işçinin sigortası yapılmamış, sigortası olanların ise sadece girişleri yapılmış. Bu arkadaşlarımız maaşlarını alamadığı gibi kaçak işçi olarak çalıştırıldı. Sendika olarak Westmode Tekstil firmasında çalışarak mağdur edilen işçilerin haklarının verilmesini istiyoruz. Patron bir haftadır ortada yok. Firmanın önüne geldik ancak işçi arkadaşlarımızın hakları verilmezse eylemimizi LCwaikiki önüne taşıyacağız. Çünkü buradaki işçi arkadaşlarımız bu tekstil tekeline çalıştı. Onun ürünlerini üretti” diye konuştu.

‘Gece gündüz çalıştık’

İşçiler adına konuşan Büşra Gülmez ise, “Sadece hakkımızı istiyoruz. Sonuçta küçük çocuklarımızı evimizde bırakıp buraya çalışmaya geldik. Ev geçindirmek için buraya geliyorsak; hakkımızı almalıyız. Burada hafta sonu, tatil demeden gece yarılarına kadar çalıştık. Onlar için fedakârlık yaptıysak; onlar da hakkımızı vermelidirler. Nereye kadar kaçabilir? Biz fazlasını istemiyoruz. Sadece kazancımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklama, “Yaşasın işçilerin birliği” ve “Hakkımız olanı istiyoruz” sloganıyla sonlandı.

MA / MERSİN