WTO ve IMF’den ihracat kısıtlamalarına karşı uyarı

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Covid-19 salgını nedeniyle ihracat kısıtlamalarının “tehlikeli bir şekilde zarar verici” olabileceğine işaret ederek, hükümetlere ihracat kısıtlamasından kaçınması çağrısında bulundu.

WTO ve IMF, Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler ve bunların küresel ticarete etkisine ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Ekonomik büyümenin canlanmasında açık ticaret politikalarının rolü vurgulanan açıklamada, “Özellikle, artan ihracat kısıtlamalarından kaynaklanan arzdaki bozulmalardan ve önemli tıbbi malzemelerle gıda ticaretini sınırlayan diğer eylemlerden endişe duyuyoruz.” denildi.

‘İthalat faturası geçen yıl 300 milyar dolar oldu’

Açıklamada, geçen yıl, yüz maskesi, eldiven, el sabunu, dezenfektan, koruyucu giysi, oksijen maskesi, ventilatör ve nabız ölçme cihazı gibi Covid-19 salgınıyla mücadelede ihtiyaç duyulan ürünlerin küresel ithalatının yaklaşık 300 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği hatırlatıldı. Açıklamada, hükümetlerin söz konusu tıbbi ürünlerin ithalatını kolaylaştırmak için birçok tedbir aldığı aktarıldı.

İlaçlar, koruyucu giysiler ve ventilatör gibi kritik ürünlerin ihracatının da kolaylaştırılması gerektiği vurgulanan açıklamada, WTO kurallarının kritik eksiklikleri önlemek veya hafifletmek için uygulanan geçici ihracat kısıtlamalarına izin verdiğini ancak mevcut koşullarda bu tür tedbirler uygulanırken hükümetlerin dikkatli olması çağrısında bulunuldu.

‘Kısıtlamalar tehlikeli şekilde zarar verici olabilir’

Açıklamada, bu tür önlemlerin tedarik zincirine zarar verdiği ve üretimi azalttığına işaret edilerek, “İhracat kısıtlamaları tehlikeli bir şekilde zarar verici olabilir.” değerlendirmesine yer verildi. Bu kısıtlamaların ekonomik ve sağlık krizini daha da kötüleştireceğine işaret edilen açıklamada, tıbbi malzemelerin üretimini artırmak için sınır ötesi üretim ve dağıtım ağlarını inşa etmenin önemi vurgulandı.

Hükümetlere ‘kısıtlamalardan kaçının’ çağrısı

Tıbbi ürünlerin yanı sıra bazı gıda ürünlerine yönelik kısıtlamaların da ortaya çıkmaya başladığına işaret edilen açıklamada, “Hükümetlere, ihracat ile diğer ticaret kısıtlamalarından kaçınmaları ve yılın başından bu yana uygulamaya koydukları kısıtlamaları hızlıca kaldırmaya çalışmaları için çağrıda bulunuyoruz.”

AA – WASHINGTON