Yargıçlar Sendikası Başkanı hakim görevinden uzaklaştırıldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, İzmir Karşıyaka hakimi ve aynı zamanda Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan’ı görevinden uzaklaştırdı. Pehlivan, Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek’in ölmemesi için twit atmıştı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun İkinci Dairesi’nin aldığı tedbir uyarınca İzmir Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında 3 ay süre ile uzaklaştırma kararı verildi. Karar, Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreteri Hakim Murat Pala tarafından Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildi.

Kararda “Tedbir kararının niteliği itibariyle derhal infazı ve karar tarihinden itibaren ilgilinin hakimlik görevinden uzaklaştırılması zorunlu olup, ilgilinin hakimlik yetkisinin kullanmasının engellenmesi amacıyla gerekli işlemlerin yapılması ve tedbirlerin alınması” talep edildi.

Kararda ayrıca “Tedbir kararının hüküm ifade etmesi için ilgiliye tebliği gerekmediğinden, ilgi sayılı yazımızın tebliğinin beklenilmememesi, bu nedenle, izinli veya herhangi bir nedenle fiilen görevi başında bulunmayan ilgiliye kararın tebliği beklenmeden gereğinin 14.05.2020 tarihinden geçerli olmak üzere yerine getirilmesi” gerektiği belirtildi.

Önce troller sonra A Haber hedef göstermişti

Hakim Pehlivan, Grup Yorum üyesi müzisyen İbrahim Gökçek ölüm orucunda iken sosyal medya hesabı twitterdan “Türküler kimseye zarar vermez. #ibrahimgokcekyasamalıdır” mesajını paylaşmıştı. Hakim Pehlivan, çok sayıda trol tarafından HSK, Adalet Bakanı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlar etiketlenerek hedef gösterilmişti.

Pehlivan, Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek’in vefatından sonra da “Ölüm adın kalleş olsun. #ibrahimgokcek” mesajını paylaşmıştı.

Mesajlar üzerine yüzlerce trol hesaptan HSK, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşlar etiketlenerek şikayetler yapılmıştı.

‘Ölüler kendini savunamaz’

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan bu hedef göstermeler üzerine “Bir anne, bir kadın dahası bir insan olarak ölümlerden duyduğum üzüntü nedeniyle beni terör sevici yapmak isteyenleri kendi vicdanlarına, Allah’a havale ediyorum. Ölüler kendini savunamaz. Vatan ve millet sevgisi kimsenin tekelinde değildir” mesajını paylaşmıştı.

İLGİLİ HABER