Yargıçlar Sendikası: Başkanımızın tereddütsüz arkasındayız

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu, twitter paylaşımları nedeniyle hedef gösterilen ve hakkında HSK tarafından inceleme başlatılan Sendika Başkanları Pehlivan’ın “Tereddütsüz arkasında” olduklarını bildirdi.

Açıklamada, paylaşımların hiçbir şekilde suç unsuru içermediği belirtilerek, HSK’nın vicdanlara hitap edecek bir karara imza atacağına inanmak istenildiği ifade edildi.

Fotoğraf: Artı Gerçek

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu, Sendika Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle soruşturma başlatılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bazı basın organlarında yer alan haberlere göre, Pehlivan hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından, sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturmaya esas inceleme başlatıldığının öğrenildiği belirtildi.

Ölüm orucu sonucu hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölümünden önce ve ölüm orucunu bırakması sonrasında Pehlivan’ın sosyal medya hesabından, “Türküler kimseye zarar vermez, İbrahim Gökçek yaşamalıdır” twetini attığının belirtildiği açıklamada, ölümü sonrasında da sadece üzüntüsünü belirttiği kaydedildi.

‘Başkanımız evrensel hukuk ölçütlerine uygun paylaşım yapmıştır’

Pehlivan’ın paylaşımlarının ardından sosyal medya kullanıcısı bir takım kişiler tarafından suçlanarak taciz edildiğine vurgu yapılan açıklamada, devamında bazı medya grupları tarafından hedef alındığı ve son olarak HSK’nın inceleme başlattığı haberinin geldiği kaydedildi. Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Sendika Başkanımızın evrensel hukuk, vicdan ve insani ölçütlere uygun paylaşımları hiçbir şekilde suç unsuru içermemektedir. Tümüyle insani açıdan ve yaşam hakkının kutsallığını vurgulamak yönünden yapılan paylaşımların, abartılı yorum ve suçlamalara hedef yapılması kadar HSK’nın inceleme başlatması da anlaşılır bir tutum değildir. Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu olarak Başkanımızın tereddütsüz arkasında olduğumuzu, herhangi bir suç veya disiplin eylemi niteliği bulunmayan paylaşımlar nedeniyle HSK’nın vicdanlara hitap edecek ve sağduyulu bir karara imza atacağına inanmak istediğimizi belirterek, durumu saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız.”