Yargıçlar Sendikası eski Başkanı ve yazarımız Mustafa Karadağ’a ‘Pelikan’ davası

Yargıçlar Sendikası’nın eski başkanı ve Yeni1mecra’nın yazarı Mustafa Karadağ, “Yargıda Pelikan Grubu var” sözlerinden dolayı dava açıldı.

Hakkında 2 yıl 2 aydan 6 yıl 4 aya kadar hapsi istenen Karadağ, “Eskiden sahte delil üretilirdi. Şimdi delile dahi ihtiyaç duyulmuyor” dedi.

Gazeteci Yavuz Oğhan’ın Youtube kanalına konuk olan Karadağ hakkında, programda söylediği iddia edilen şu sözler nedeniyle kamu görevlisine alenen hakaret ve iftira suçunu işlediği gerekçe gösterilerek dava açıldı:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının odasının yanında Pelikan Grubu temsilcisinin odası var. Başsavcı ile istişare ediliyor ve eski Sovyetlerdeki siyasi komiser gibi, onun oluru olmadan İstanbul Başsavcısı hiçbir şey yapamıyor. Bu şaibeyi Türk yargısı artık içinden atmak zorunda. Bunu atamadığı sürece hukuk işlemez.”

Abdulhamit Gül ve Davutoğlu’nu şahit gösterdi

Karadağ, dava öncesinde yürütülen soruşturmada verdiği ifadede, Pelikan Grubu’nun en büyük şikayetçisinin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün kendisi olduğunu belirtmiş ve Bakan Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, HSK Genel Sekreteri ve Teftiş Kurulu Başkanı’nın tanık olarak dinlenmesini talep etmişti.

Kamera kayıtlarının incelenmesini istedi

Karadağ’ın bir diğer talebi de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bulunduğu katta keşif yapılmasını ve 6 aylık kamera kayıtlarının tespiti ile Başsavcılık özel kaleminde bulunan ziyaretçi kayıtlarının araştırılması olmuştu.

‘Sözlerim iddianameye farklı yansıtılmış’

Hakkında açılan davayla ilgili Independent Türkçe’ye konuşan Karadağ, “Söylediğim sözler iddianameye farklı yansıltılmış. Ben bir dedikodunun dolaştığını söyledim. Ama kesin bir ifade kullanmışım gibi yazılmış” dedi. Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni yargı düzenini 2014 öncesi ve sonrası diye ayırmıyorum. Şu andaki yargı düzeni, 2010’daki referandumdan sonraki sürecin kesintisiz devamıdır. Daha faşizandır, daha baskıcıdır. Eskiden sahte delil üretilirdi. Şimdi delile ihtiyaç dahi duyulmuyor. Baskı daha ileri bir boyuta erişti. Artık herkes, FETÖ’cü, DHKP-C’li diye suçlanıyor. İktidara eleştiri getiren bütün cümleler suç.”

MUSTAFA KARADAĞ İFADE VERDİKTEN SONRA YENİ1MECRA’YA KONUŞMUŞTU