Yargıtay, Demirtaş hakkındaki hapis kararını onayladı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Demirtaş’ın avukatları, kararın Kobanî Davası’nın başladığı gün verildiğine dikkati çekerek, “Bu organizasyonun siyasi odaklarca ve siyasi amaçlarla yapıldığı gerçeği herkesçe bilinmektedir. Hukukta ısrar edeceğiz.” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 17 Mart 2013 tarihinde İstanbul’da yapılan Newroz kutlamasındaki konuşması gerekçesiyle İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti. Ceza, Yargıtay tarafından onandı. Karara ilişkin Demirtaş’ın avukatları yazılı açıklama yaptı.

‘Israrla ayrı yürütüldü’

Demirtaş hakkında açılan tüm propaganda davalarının Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren ana davası ile birleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, İstanbul’da düzenlenen Newroz kutlamasındaki konuşması sebebiyle yargılandığı davanın ısrarla ayrı yürütüldüğüne işaret edildi.

‘Propagandadan verilen en yüksek ceza’

Açıklamada, iktidarın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), “ihlal” ve “serbest bırakma” kararı verebileceğini gözeterek Demirtaş’ın bir başka suçtan hükümlü olarak cezaevinde olduğunu göstermek amacıyla, 7 Eylül 2018’de kendisine “propaganda” suçundan şimdiye kadar verilen en yüksek ceza olan 4 yıl 8 ay hapis cezası verildiği hatırlatıldı.

‘İstinaf karar süresi bir yıl olduğu halde 40 günde karar verdi’

Aynı davada yargılanan eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e de 3 yıl 6 ay hapis cezası verildiğinin belirtildiği açıklamada, şunları kaydedildi:

“Bu dosya İstinaf Mahkemesi’nde iken AİHM, 20 Kasım 2018 tarihli Demirtaş kararında yargılamada ihlal ve derhal serbest bırakma kararı vermiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün, ‘Karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’ demişti. Bunun üzerine 4 Aralık 2018 tarihinde, bir dosyanın İstinaf Mahkemesinde karar verilme süresi yaklaşık bir yıl olduğu halde, Demirtaş’ın dosyası için 40’ıncı günde karar verildi ve hakkındaki ceza onandı.”

‘Karar Kobanî Davasının ilk duruşmasının yapıldığı günde verildi’

İstinaf Mahkemesi’nin kararının ardından 31 Aralık 2018 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapıldığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“AYM, Sırrı Süreyya Önder’in başvurusunda ihlal kararı verdi, yeniden yapılan yargılamada ise Sırrı Süreyya Önder beraat etti. Demirtaş hakkındaki başvuru ise 16 Eylül 2020 tarihinde kabul edilemez bulundu. Yapılan bir yasal değişiklik üzerine, 4 yıl 8 aylık hapis cezasına ilişkin karar 25 Ekim 2019 ‘da tarafımızca temyiz edilmişti. 15 Kasım 2019’da Yargıtay’a gönderilen dosya, ne gariptir ki, üstelik de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bozma istemine rağmen, tam da 6-8 Ekim Kobanê davasının ilk duruşmasının yapıldığı 26 Nisan 2021 tarihinde onanmış bulunuyor.”

 ‘Hukukta ısrar edeceğiz’

AİHM Büyük Dairesinin 22 Aralık 2020 tarihli derhal “serbest bırakma” kararının gereğini yerine getirilmediği vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Demirtaş ile ilgili bütün davalarda, 6-8 Ekim Kobani davası ve HDP ile ilgili kapatma davasında senkronize bir çalışma yürüttüğüne tüm dünya kamuoyu şahitlik etmektedir. Bu organizasyonun siyasi odaklarca ve siyasi amaçlarla yapıldığı gerçeği herkesçe bilinmektedir ve AİHM Büyük Dairesi kararı ile de tescillidir. Hukukta ısrar edeceğiz. Bugün değilse bile bir gün, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı sağlandığında söyleyecek çok sözümüz, yapacak çok işimiz olacak.”

MA – ANKARA