Yargıya etki eden yapılar iddiası Meclis’te

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek

CHP’li Zeybek, “Yargıya etki eden yapılar” iddiasına ilişkin yazılı soru önergesi verdi.

HABER MERKEZİ – CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, daha önce sözlü olarak Meclis’e taşıdığı “Yargıya etki etmeye çalışan İstanbul Grubu ve FETÖ Borsası” iddialarını bu defa yazılı soru önergesiyle taşıdı.

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek Yargıya etki eden gruplar iddiası, yargıdaki tayinler ve FETÖ Borsasına dair Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Zeybek, daha önce TBMM Genele Kurulu’nda 2020 Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmelerinde sözlü olarak yönelttiği sorulara Bakan Gül’ün somut ve tatmin edici yanıtlar vermediğini belirtti. Bu nedenle sorularını bu defa yazılı soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı.

Yargıyı etki altına almaya çalışan “İstanbul Grubu” iddiasına yer verilen önergede, yürütülen FETÖ davalarında Cumhurbaşkanı avukatı olduklarını iddia eden kişilerin müdahalesine dair iddialara ilişkin soruşturma olup olmadığı soruldu. Önergede, “FETÖ Borsası” iddiaları hakkında da hangi işlemlerin yapıldığı soruldu.

Önergede, Gül’ün “Yargıyla ilgili birtakım grupların birtakım ideolojilerini, birtakım cemaatlerini oraya taşımak isteyenlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz.” sözleri hatırlatıldı. Bu sözlerin hatırlatılmasının ardından önergede şu sorular soruldu: “Adalet Bakanı’nın göreve geldiği günden itibaren yargı içinde örgütlenmek isteyen gruplar, ideolojiler ve cemaatler olmuş mudur? Bu yapılara yönelik hangi önlemler alınmıştır? Son bir yıl içinde İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’de haklarında disiplin soruşturması dahi olmadan görev yerleri değiştirilen kaç hâkim ve savcı vardır?”

‘Varsa yapılar kamuoyu ile paylaşılmalı’

Verdiği önergeye ilişkin açıklama yapan Zeybek, “Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı için yargıya etki eden grup, cemaat, tarikat, siyasi parti ya da herhangi başka yapılar varsa bunları kamuoyu ile paylaşmak Adalet Bakanlığının sorumluluğudur.” dedi.

‘İddialar araştırılmak ve ciddiye alınmak zorunda’

AKP’nin yargıya etki eden yapılar ve FETÖ Borsası iddialarına sürekli “Elinizde bilgi varsa suç duyurusunda bulunun” diyerek geçiştirdiğini ifade eden Zeybek, oysa ortaya atılan her bir iddianın yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını doğrudan ilgilendirdiğini söyledi. Zeybek, bu nedenle suç duyurusuna gerek duymadan Cumhuriyet Savcıları, Adalet Bakanlığı ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun bunları araştırmak ve ciddiye almak zorunda olduğunu söyledi. Zeybek, aksi halde birilerinin siyaset tarafından korunduğu algısının giderilmeyeceğini belirtti.