Yaşadıklarını anlattı: Askerler vurduktan sonra çekip gitti

Van’ın Çaldıran ilçesi Yukarı Çilli Mahallesi’nde askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan Azat Bağa, “Askerleri beni vurduklarını ve düştüğümü görüyorlardı. Buna rağmen arkalarına bakmadan çekip gittiler” sözleriyle anlattı.

Azad Bağa

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Yukarı Çilli Mahallesi’nde 16 Temmuz’da koyun otlatırken askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan 15 yaşındaki Azat Bağa’nın Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde tedavisi sürüyor. Bağa, vurulduğu gün yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

Bağa, her gün olduğu gibi 16 Temmuz’da da saat 04.00 sularında koyunları ahırdan çıkardıktan sonra meraya götürdüğünü söyledi. Mahalleden 100 metre uzaklaşmadan askerlerin kendisine ateş açtığını aktaran Bağa, şunları söyledi: “Koyunları yavaş yavaş götürüyordum. Benim bulunduğum yerden çok uzaktan atlarla ‘kaçakçılar’ geçiyordu. Askerler de benim bulunduğum yere çok yakınlardı ve beni görüyorlardı. Birden zırhlı araçlardan ateş edilmeye başlanıldı. Bana değen kurşunla ben yere düştüm. Askerler beni vurduklarını ve düştüğümü çok iyi görüyorlardı. Buna rağmen arkalarına bakmadan çekip gittiler. Ben de yaramın sıcak olması nedeniyle ağrı hissetmiyordum. Yürüyerek amcamın evine gidip vurulduğumu belirttim. Amcam beni özel aracıyla Çaldıran Hastanesi’ne götürdüler. Ondan sonrasını da hatırlamıyorum.”