‘Yaşam Nöbeti’ 41’inci gününde sona erdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde 41 gündür atların köleliğinin son bulması için “Yaşam Nöbeti” tutan Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri eylemlerine son verdi.

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri – AA

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri “Yaşam Nöbeti” ile ilgili İBB karşısındaki Saraçhane Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri’nden Derya Yener, Adalar’daki faytona koşulan atlarla ilgili 41 gün önce başlattıkları “Yaşam Nöbeti” sürecini özetledi.

‘Taleplerimiz büyük ölçüde yerine getirildi’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Atların köleliğinin son bulması için tarihsel bir dönüm noktasına ulaştıklarını dile getiren Yener, “Atlı fayton köleliğine tamamen son verilmesi, ‘sembolik’, ‘turistik’ ve benzeri her ne amaçla olursa olsun fayton zulmünün devam etmemesi ve var olan atların sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerinin sağlanması için yürüttüğümüz mücadelede taleplerimiz büyük ölçüde yerine getirilmiştir.”

‘Faytonlar artık devam etmeyecek’

Yener, bugüne kadar İBB, İstanbul Valiliği, Adalar Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü gibi kurumlarla görüşmeler yaptıklarını belirtti. Görüşmelerde taleplerinin kabul edildiğini ifade eden Yener, çıkan sonucun atlı faytonların artık devam etmeyeceğini gösterdiğini söyledi. Yener, artık Adalar’daki atların satın alınarak rehabilitasyon merkezlerinde yaşamlarına özgürce devam etmeleri için uygun koşulların oluşturulmasına odaklandıklarını ifade etti.

Yener, İBB önündeki çadırlarda başlattıkları “Yaşam Nöbeti”ni 41’inci gününde İBB ve İstanbul Valiliği ile yapılan görüşmelerde elde ettikleri olumlu sonuçlar nedeniyle bitirdiklerini duyurdu.

‘Adalarda bin 300’e yakın at yaşıyor’

Yener, şu anda Adalar’da bin 300’e yakın atın yaşadığına işaret etti. Hayvan haklarına ilişkin denetim mekanizmalarının kurulduğu yeni yaşam alanlarına alınması sürecinin takipçisi ve katılımcısı olacaklarını belirterek, atların sağlık ve güvenliğini sağlamak adına çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Aktivistler, Saraçhane parkındaki çadırlarını ise perşembe günü sökeceklerini belirtti.