Yaşamını yitiren 11 asker devlet töreniyle memleketlerine uğurlandı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırımına uğrayan helikopterde yaşamını yitiren 11 asker Ankara’da düzenlenen devlet töreniyle memleketlerine uğurlandı.  

11 asker Elazığ’dan Ankara’ya törenle uğurlandı Fotoğraf:AA

Bingöl’den kalkan ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde düşen helikopterde yaşamını yitiren 11 asker için Elazığ’da uğurlama töreni yapıldı. Ambulanslarla törenin düzenlendiği Elazığ Havalimanı’na getirilen askerlerin Türk bayrağına sarılı cenazeleri, askerlerin omuzlarında katafalka konuldu.

11 asker Elazığ’dan törenle Ankara’ya uğurlandı Fotoğraf: AA

Saygı duruşunda bulunulan törende, askerlerin öz geçmişleri okundu. Törende askerlerin yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

İl Müftüsü Selami Aydın’ın okuduğu duanın ardından askerlerin cenazeleri yapılacak devlet töreni için askeri uçakla Ankara’ya gönderildi.

Ankara’da devlet töreni

Ankara’ya getirilen 11 asker için Ahmet Hamdi Akseki Camisinde devlet töreni düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları da katıldı.

Yaşamını yitiren 11 asker için Ankara’da devlet töreni düzenlendi Fotoğraf: AA

Erdoğan: Temenni ederim ki Rabb’im bizlere de nasip eder

Törende, Cuma namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazı sonrasında yaptığı konuşmada, şunları ifade etti:

“Hepimiz için mukadder olan bir ölüm var. Şehadet bunların en yücesi, Rabb’im bizlere de bu makamı inşallah nasip eder. Hele hele din uğrunda, vatan uğrunda bu makama kavuşmak her yiğidin karı değil. Rabb’im bir mükafat olarak bunu bizlere lütfederse ne kadar güzel. Temenni ederim ki, Rabb’im bizlere de bunu nasip eder.”

Törenin ardından askerlerin cenazeleri defnedilmek üzere memleketlerine uğurlandı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan kaza kırımı açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı, Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere dün saat 13.55’te kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi helikopterle saat 14.25’te irtibatın kesildiğini, bölgede başlatılan arama çalışmaları sonucu helikopterin kaza kırıma uğradığının tespit edildiğini bildirmişti.

Helikopterde yaşamını yitiren askerlerin isimleri şöyle: Korgeneral Osman Erbaş, Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz, Albay Şentürk Aydınyer, Yüzbaşı Salih Sarıoğlu, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu, Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş, Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek, Uzman Çavuş Tolga Demirci ve Uzman Çavuş Hakan Gül.

Kaynak: AA