Yavaş: Planladığımız yardımlara devam edeceğiz

İçişleri Bakanlığının genelgesinin ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesapları bloke edildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, “Kimse endişe etmesin! Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız.” dedi.

İBB Belediye Başkanı İmamoğlu ise, belediyelerin bağış alma yetkisine ilişkin kanun maddelerini paylaşarak yanıt verdi.

İçişleri Bakanı Soylu ise katıldığı bir televizyon programında “Ama devlet, vali izin vermeden sen banka numaraları açıklarsan, ‘Ben yardım topluyorum’ dersen, siz başka bir devlet oluşturmak istiyorsunuz, bu kadar açık ve net.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

CHP’nin İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında destek kampanyası başlattı. Destek kampanyası kapsamında yapılacak bağışlarla ihtiyaç sahiplerine gıda ya nakdi destek verilecekti. Ancak İçişleri Bakanlığının 81 ilin valisine gönderdiği genelgenin ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesaplarının bloke edildiği açıklandı.

İçişleri Bakanlığı: İzin almadan yardım toplama faaliyetine girişilmiştir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 ilin valiliklerine gönderilen söz konusu genelgede şöyle denildi:

“Son günlerde bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür. ‘İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.”

Yavaş: Planladığımız yardımlara devam edeceğiz’

Konuya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, twitter hesabından paylaşımda bulundu. Yavaş, “İşini ve gelirini kaybetmiş insanları desteklemek için kullandığımız ve sizlerin de katkıda bulunduğu banka hesapları İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bloke edilmiştir. Kimse endişe etmesin! Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız.” dedi.

94 bin 533 ihtiyaç sahibi başvurmuştu

Yavaş, başlattıkları destek kampanyasında şu ana kadar 94 bin 533 ihtiyaç sahibinin başvuruda bulunduğunu belirtmişti. İşini ve gelirini kaybeden başvuru sayısının 15 bin 841 kişiye ulaştığını bildiren Yavaş, “İnşallah hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacak, mağdur etmeyeceğiz.” demişti.

İmamoğlu’dan yasa maddesiyle yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, twitter hesabından belediyelere bağış alma yetkisi veren kanun maddelerini paylaştı. İmamoğlu, “1- 5393 Sayılı Kanunun 15. Maddesi ve 59. Maddesi, 2- 5216 Sayılı Kanunun 18. Maddesinin Bin G Bendi Gereğince Belediyelerin Bağış Alma Yetkisi Belediye Başkanlarının ise Bağış Kabul etme Yetkisi Bulunmaktadır.” dedi. İmamoğlu, paylaşımının devamında bağış yapmak isteyenlerin belediyenin hesaplarına her türlü yolla para yatırabileceklerini bildirdi.

Torun: Bağış kabul etmeyle ilgili düzenleme var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerin kendi kanunlarına göre bağış toplama yetkisi olduğuna dikkat çekerek, hukuki mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Torun, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu’nda belediyelerin bağış kabul etmesiyle ilgili düzenlemeler bulunduğunu hatırlattı.

İçişleri Bakanı Soylu: Görevim kanunu ihlal etmeye çalışanlara müsaade etmemek

İçişleri Bakanı Süleyman Soyu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin konuştu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İçişleri Bakanlığı olarak bu görevi kendilerine verenin kanun olduğunu söyledi. Soylu, şöyle konuştu: “Benim görevim kanuna uymak, kaos dönemlerinde kanunu ihlal etmeye çalışanlara da müsaade etmemektir. Bu kanun, dernekler, vakıflar, kamu kurum ve kuruluşları ancak yardım toplayacaklarsa, kampanya yapacaklarsa, eğer ilçesinde yapacaksa kaymakamdan, ilde yapacaksa validen izin alır. Eğer iller arası yapacaksa o ilden diğer valilere yazılır ve İçişleri Bakanlığı bu konuda bilgilendirilir.”

‘Başka bir devlet oluşturmak istiyorsun’

2860 Sayılı Kanunun “Sadece yardım toplamakla bırakmayacaksın, onu da denetleyeceksin” dediğini belirten Soylu, “Bu yetkiyi, istismar edilmemesi için bize veriyor. Bütün bunlarla beraber eğer vali izin vermişse yardım toplayabilirsin. Ama devlet, vali izin vermeden sen banka numaraları açıklarsan, ‘Ben yardım topluyorum’ dersen, siz başka bir devlet oluşturmak istiyorsunuz, bu kadar açık ve net.”

‘O zaman HDP’li belediyeler çıksın istedikleri yardımı toplasın’

Devletin koyduğu kaideye herkesin uymak zorunda olduğunu belirten Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı: “’Korona ile karşı karşıyayız onun için istediğimiz kanunu yapabiliriz’, böyle devlet olabilir mi? Nerede kaldı devlet geleneği? Bu kadar basit mi devleti idare etmek? O zaman HDP’li belediyeler çıksın istedikleri yardımı toplasın, PKK’ya istedikleri gibi göndersinler. “