Yemen’de halka ‘protestolara devam’ çağrısı

Aktivistleren oluşan Güney Sivil Kuvvetleri Topluluğu, Aden kentinde ilan edilen OHAL’in, protesto ve gösterileri durdurmayı hedeflediğini savunarak, halka buna uymama çağrısında bulundu.

Yemen’de ülkenin en belirgin aktivistlerinden oluşan Güney Sivil Kuvvetleri Topluluğu yaptığı açıklamada, “OHAL ilan edilmesiyle Aden’deki halk protestoları ve gösterilerinin durdurulması hedefleniyor.” dedi.

Gösteri ve protestolara devam edilmesi çağrısı

Topluluk, Aden ve ülkenin güneyinde yaşayan halka seslenerek, “lüzumsuz taraflar” olarak nitelendirdiği Yemen hükümeti ile Güney Geçiş Konseyi’ni (GGK) reddetmesi, gösteri ve protestolara devam etmesi çağrısı yaptı.

Son haftalarda, güvenlik sıkıntılarının yanı sıra özellikle elektrik kesintileri nedeniyle geçici başkent Aden, halkın yoğun protestolarına sahne oluyor. GGK, dün ülkenin güney kesimlerinde özerklik ilan etmişti.

Özerklik kararına tepkiyle karşılık verilmişti

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da hükümetle imzalanan anlaşmaya uyulmadığı gerekçesini öne süren GGK, halka ve bölgedeki yetkililere işlerini sürdürmeleri çağrısı yapmıştı. GG’nın söz konusu özerklik kararına, halkın büyük bir kesimi ve bölgedeki yetkili merciler tepkiyle karşılık vermişti.

Yemen Hükümeti ile ayrılıkçı GGK arasındaki çatışmaları sona erdiren Riyad Anlaşması imzalandı

Riyad Anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği GGK’ye bağlı Hizam Emni birlikleri, 10 Ağustos 2019’da geçici başkent Aden’de kontrolü ele geçirmişti. Daha sonra da doğusundaki Ebyen ve Şebve kentlerinde kontrolü ele almıştı.

Riyad’da, 5 Kasım 2019’da, Yemen hükümeti ile BAE’nin desteklediği GGK arasında anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmada, “Hükümetin Aden’e dönmesi, siyasi bir hükümet kurulması, tüm askeri teşkilatların savunma ve içişleri bakanlıklarına bağlanmasına başlanması, tarafların ellerinde bulunan esirlerin karşılıklı değişimi.” yer almıştı. Atılan imzalara rağmen, özellikle anlaşmanın güvenlik maddeleri uygulamaya konmamıştı.

Yemen hükümetiyle GGK arasında Riyad Anlaşması’nın uygulanması amacıyla 20 Nisan’da yeniden bir anlaşma imzalanmıştı.

AA – YEMEN