Yeni Akit bu sefer de Rakel Dink’i hedef gösteriyor

Yeni Akit gazetesi, Uludere ziyareti sırasındaki ifadelerini çarpıtarak Rakel Dink’i hedef gösteriyor.

Yeni Akit, “Rakel Dink’ten bölücülük” manşetiyle verdiği habere, Rakel Dink’in, “İstanbul’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi” olduğu hatırlatarak başlanılıyor.

Daha önce gazeteci, yazar ve aydınları hedef göstermesi, ırkçı söylemleri ve en son Ali Bayramoğlu’nu hedef alarak nefret dolu haberleriyle gündeme gelen Yeni Akit gazetesi, ‘Rakel Dink’ten bölücülük’ şeklinde manşet attı.

Yeni Akit, Uludere ziyareti sırasında devletin Türkiye’de yaşayan halklara karşı işlediği suçlara ve Kürtlerin anadilde eğitim hakkına değinen Dink’i, büyük puntolarla attığı başlıkla “bölücü” olarak tanımlayarak hedef gösterdi.

Yeni Akit’in, “Rakel Dink’ten bölücülük” manşetiyle verdiği habere, Rakel Dink’in, “İstanbul’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi” olduğu hatırlatarak başlanılıyor. Daha sonra Rakel Dink’in Uludere ziyareti hedefe alınarak, “Kaçakçılık yaptıkları ortaya çıkan vatandaşların ailelerini ziyaret eden Dink’ten taziyede bulunması beklenirken, o siyasi propaganda ve buram buram bölücülük kokan ifadelerle yine Türkiye’ye saldırdı” deniliyor.

Rakel Dink’in sözleri için haberde, “Dink, 1915’te de Ermenilerin katledildiğini savunurken, köylülere ‘anadilde eğitim almalısınız’ gazı verdi ve devlete de ‘ya tüm haklarını vereceksin ya da böleceksin’ mesajı yolladı” şeklinde çirkin ifadeler kullanılıyor.

‘Nefret söylemi’ içerikli haberleri takip eden Nefretsöylemi.org bu haberi şu cümleyle yorumladı; “Gazete, Kürt haklarını savunan Dink’i ‘bölücü’ şeklinde tanımlayarak tüm insan hakları savunucularını ve haklarını talep eden Kürtleri de Türk düşmanı olarak gösteriyor.”

AGOS