Yeni Şafak ve Sabah gazetesi hakkında Basın Konseyi’ne şikayet

Kurtalan Belediye Eşbaşkanı hakkındaki “bomba kılavuzu” başlıklı haber ve bu haberin yorumlandığı köşe yazısı Basın Konseyi’ne şikayet edildi.

Yenişafak gazetesi ve muhabiri Burak Doğan ile Sabah gazetesi ve yazarı Hilal Kaplan hakkında hukuki süreç başlatıldığı belirtildi.

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, Yeni Şafak Gazetesi’nde 16 Mayıs’ta yayımlanan “HDP’li Belediye Başkanı’nın ajandasında bomba kılavuzu” başlıklı haber ile Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan’ın 18 Mayıs’ta haberi yorumladığı “İstediğiniz Sorudan Başlayabilirsiniz” başlıklı köşe yazısını Basın Konseyi’nin gündemine taşıdı.

‘Hukuki süreç başlatıldı’

HDP tarafından yapılan açıklamada, Yeni Şafak Gazetesi ve muhabiri Burak Doğan ile Sabah Gazetesi ve yazarı Hilal Kaplan hakkında gerekli hukuki sürecin başlatıldığı belirtilerek, Basın Konseyi’nden ilgili kurum ve kişilere uyarı ve kınama cezası verilmesinin talep edildiği belirtildi. Beştaş ve Oluç’un Basın Konseyi’ne ilettikleri dilekçede şunlar kaydedildi:

“Bu iki yayın organının ve yazarın iftira niteliğindeki haber ve yorumları, halkın haber alma hakkını yerine getirme faaliyetinden uzak, kişi haklarına saldırı, kendisini mahkemenin yerine koyarak yargı kararı olmaksızın kişileri, kurumları suçlu ilan etme, itibarsızlaştırma gibi psikolojik operasyon çalışmaları kapsamında yer almakta olup, Basın Konseyi tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda gerekli uyarı ve kınama cezasının verilmesini hassasiyetle talep etmekteyiz.”

Kaynak: MA