Yeni Zelanda’da 15 gündür yeni Covid-19 vakası görülmedi

Uygulanan sıkı tedbirle yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını kontrol altına almayı başaran Yeni Zelanda’da 15 gündür yeni vaka görülmediği açıklandı.

Melbourne

Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 22 Mayıs’ta tespit edilen son Covid-19 vakasından bu yana yapılan testlerde yeni vakaya rastlanmadı. Covid-19 ile mücadelede uygulanan kısıtlamaları 8 Haziran’dan itibaren kaldırmaya hazırlanan ülkede sadece bir aktif vaka olduğunu açıklayan Sağlık Bakanlığı, toplam vaka sayısının da bin 504 olduğunu duyurdu.

Uygulanan sıkı tedbirlerle virüsün yayılımının kontrol altına alındığı ülkede, şimdiye kadar Covid-19 nedeniyle 22 kişi yaşamını yitirdi.

Covid-19 nedeniyle sınırları kapatılmıştı

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 19 Mart’ta Covid-19’un yayılmasını önlenmesi için Yeni Zelanda vatandaşları ve daimi oturma izni bulunanların dışındaki herkese sınırların kapatıldığını duyurmuştu. Ardern, “Bunun ne kadar olağanüstü olduğunu anlıyorum ancak Yeni Zelanda’yı Covid-19’dan korumak için önlem alınması gerekiyordu.’’ demişti.

Ardern, dünyadaki birçok ülkeden salgın haberlerinin gelmeye devam ettiğini ve bu nedenle risk almak istemediklerini dile getirmişti.

AA – MELBOURNE