Yeniçağ Gazetesi Yazarı Ağırel tutuklandı

ODA TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile gazeteci Hülya Kılınç’ın tutuklandığı soruşturma kapsamında Yeniçağ Gazetesi yazarı MuratAğırel de tutuklandı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, hakkında tutuklama kararı verildi.

Ağırel, cuma günü savcılığın daveti üzerine ifade vermeye gitmiş ve sonrasında tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Ağırel çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Ağırel’in serbest bırakılmasına savcılığın yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, Murat Ağırel hakkında tutuklanması talebiyle yakalama kararı çıkarttı.

Mahkeme kararı sonrası polis ekipleri Ağırel’i gözaltına almak için yanlış adrese gitti. Haberi alan Ağırel ise sabah erken saatlerde teslim olmak için Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitti.

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, emniyetteki işlerinin sona ermesinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Ağırel’in sorgusu sona erdi.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, Ağırel hakkında tutuklama kararı verdi.

Murat Ağırel, tutuklama kararının ardından yaptığı ilk açıklamasında, “Burada tutuklanan kesinlikle ben değilim. Bağımsız Türk yargısıdır. Bir Murat tutuklanır bin tane Murat gelir. Sakın ha sakın parasızlıktan intihar eden halkın hakkını savunmaktan vazgeçmeyin. Mücadeleden vazgeçmeyin. Sakın ha sakın korkmayın. Türkiye Cumhuriyeti devleti Pelikan’dan çok daha büyük. Mustafa Kemal’in devrimlerine sıkı sıkı sarılın. Daha çok çalışın, daha çok anlatın” dedi.

Öte yandan İYİ Parti Basın Birimi, Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel’in tutuklanmasını protesto etmek amacıyla, İYİ Parti milletvekilleri ve tüm İstanbul teşkilatlarının, yarın saat 13:00’te, Yeniçağ Gazetesi’nin Yenibosna’daki binasına yürüyeceğini duyurdu.

Kaynak Yeniçağ