Yerel seçimleri kaybeden AKP’den Büyükşehir Belediyelerine bütçe kısıtlaması

Çevre düzenlemeleri içeren torba yasada Büyükşehir Belediyelerine bütçe ile ilgili kısıtlamalar yer aldı. İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana gibi belediyeleri CHP’ye kaptıran AKP’nin bu hamlesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Arşiv: AA

AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan ve Türkiye Çevre Ajansını kurmayı amaçlayan 39 maddelik “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adıyla torba kanun Meclis’e sunuldu.

Büyükşehirlerin bütçe kullanma yetkilerine kısıtlama

Torba yasadan, büyükşehirlerin gelirlerine kısıtlama getiriliyor. Teklifte yer alan madde ile büyükşehirlerin otoparkla ilgili olarak elde ettikleri gelirlerin büyükşehir belediyesine aktarılması uygulamasına son verilerek, tahsil edilen gelirlerin ilçe belediyelerince bölge otopark yapılması için gerekli arsa alımları ile inşasında kullanılmasını düzenleniyor.

En çok CHP belediyeleri etkilenecek

Teklifin bu maddesi en çok CHP’li belediyeleri etkiliyor. İstanbul’da ilçe belediyelerinin 23’ü AKP’de, 15’i CHP’de, 1’i MHP’de. Ankara’da ise ilçe belediyelerinin 19’u AKP’de, 3’ü CHP’de, 3’ü de MHP’de. 31 Mart seçimlerinde İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin, Balıkesir gibi Büyükşehir Belediyelerini CHP kazanmıştı.

Haber Merkezi – MA