Yerine kayyım atanan Belediye Eşbaşkanına 16 yıl hapis cezası

Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan ve daha sonra tutuklanan Sara Kaya’ya 16 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme, yaklaşık 3 buçuk yıldır tutuklu bulunan Kaya’nın tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

Eski Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Sara Kaya

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yerine kayyım atanan eski Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Sara Kaya’nın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Kaya tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşma salonunda Kaya’nın avukatları hazır bulundu. 

‘Tüm işlemleri Kaymakamlığın koordinesinde yaptık’

İddia makamı daha önce verdiği mütalaasını tekrarlayarak, Kaya hakkında müebbet hapis cezası verilmesini istedi. Mütalaaya karşı savunma yapan Kaya, üzerine atılı suçlamaları reddederek dosyanın kendisine kurulan bir kumpas olduğunu söyledi.

Kaya, belediyede olduğu dönemde tüm işlemleri Nusaybin Kaymakamlığı’nın koordinesinde yaptıklarını belirterek, delillerin şu an işkence ve yağma suçlaması ile tutuklu olan dönemin Nusaybin TEM Şube Amiri Ünal Uyar tarafından hazırlandığını ifade etti. Kaya, beraatını istedi.  

‘Dosya kurgu’

Kaya’nın avukatları da önceki duruşmalarda yaptıkları savunmaları hatırlatarak, dosyanın kurgu olduğunu ve müvekkillerinin üzerine atılı suçlamalara dair sonradan delil oluşturulduğuna dikkat çekti. Avukatlar, Kaya hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. 

Mahkeme 16 yıl hapis cezası verdi

Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme, Kaya’ya yöneltilen “devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” iddialarının unsurlarının oluşmadığını belirtti. Kaya’ya “örgüt üyesi olduğu” suçlamasıyla 9 yıl hapis cezası veren mahkeme, ceza artırımına giderek cezayı 13 yıl 6 ay hapis cezasına yükseltti. Mahkeme Kaya’ya “görevini kötüye kullanma” suçlamasından 6 ay, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasından da 2 yıl hapis cezası verdi. 

Mahkeme Kaya’nın tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi. 

MA – MARDİN