Yesemek Açık Hava Müzesi yanında yapımı süren sulama barajına ilişkin 7 soruluk önergeye ‘bir’ yanıt

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul’un “sulama barajı”nın Yesemek Açık Hava Müzesi’nin UNESCO sürecini etkileyeceğine dair 7 sorunun yanıtlanmasını istediği önergeye Bakan Pakdemirli tek bir yanıt vererek, “Süreci etkilemediği düşünülmektedir.” dedi.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un Gaziantep’in İslahiye İlçesi’ndeki Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nin yanı başına, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı DSİ bünyesindeki müteahhit firma tarafından yapımına başlanan sulama barajının UNESCO sürecini etkileyeceğine dair TBMM’ye soru önergesi vermişti.

Bakan Pakdemirli 7 soruya tek bir yanıt verdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 7 sorunun yanıtlanmasının istendiği önergeye tek bir yanıtla cevap verdi. Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanlığı-Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yazısı gereği ”Kültürel Miras Etki Değerlendirme Raporu” hazırlandığını belirterek, şu yanıtı verdi:

“Gaziantep Yesemek Göleti ve Sulama işinin, Yesemek Açık Hava Müzesi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi sürecini etkilemediği düşünülmektedir.”

Önergede, Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nin UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde olduğunu hatırlatan Toğrul, Gaziantep Kent Konseyi’nin kurmuş olduğu komisyonun Yesemek Açık Hava Müzesinin yanına yapılan sulama barajına ilişkin yaptığı incelemede çalışmaların orada bulunan tarihi eserlere, değerlere ve daha yapılmadan inşai faaliyetlerin bile zarar verdiğini ifade ettiğini aktarmıştı. Toğrul’un önergede yanıtlanmasını istediği sorular ise şu şunlardı:

  • UNESCO Dünya geçici mirası listesinde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesinin yanında inşası süren sulama barajının UNESCO kalıcı liste mirası sürecini baltalayacağını düşünmüyor musunuz?
  • Yesemek Açık Hava Müzesinin yanına yapılan sulama barajının, Yesemek’e ciddi anlamda zarar vereceği bilinmesine rağmen bu projenin yapılmasının ve ısrarcı olunmasının nedeni nedir?
  • DSİ bünyesindeki yüklenici firmanın 1. derece arkeolojik alana izinsiz girerek 742 m2 alanı tahrip etmesinden bakanlığınız haberdar mıdır? Bu konuda bakanlığınız etkin bir soruşturma yürütecek midir?
  • Yesemekte yeni bir antik kentin varlığı bilimsel raporlarla ortaya çıkmıştır. Ayrıca Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün yazılı olarak çalışmaların kurul kararına kadar durdurulması uyarısı yazılı olarak bulunmaktadır. Buna rağmen sulama barajının inşaatına devam edilmesinin nedeni nedir? 
  • Yapılması düşünülen sulama barajı Yesemek bölgesinin yakınında tespit edilen sit alanın kuzey yamacını sular altında bırakacaktır. Aynı zamanda bu bölgede arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Dolayısıyla sulama barajı projesinden vazgeçilmesi için bakanlığınızın bir talimatı olacak mıdır?
  • Yesemek Bölgesi’nde inşa edilen sulama barajının 1. derece deprem bölgesi üzerine kurulduğu söylenmektedir. 1. Deprem bölgesi ve tarihi bir sit alanına sulama barajı kurulmasının mantıklı izahatı nedir? Önümüzdeki dönemde yaşanabilecek bir deprem felaketinin vicdani sorumluluğu kime ait olacaktır?
  • Yesemek açık hava müzesi bir turizm cazibe merkezidir ve bu nedenle bu tür arkeolojik alanların korunması büyük önem arz etmektedir. Yesemek açık hava müzesinin korunması için bakanlığınız bir girişimde bulunacak mıdır?