Yeşilyurt olayından sonra İçişleri Bakanlığı hizmet pasaportu uygulamasını durdurdu

İçişleri Bakanlığı, hizmet damgalı pasaport uygulamasının geçici olarak durdurulduğunu ve Yeşilyurt olayındaki sorumlulukları nedeniyle 4 personelin görevden alındığını açıkladı.

Malatya iline bağlı AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin yurtdışına gönderdiği 43 kişinin geri dönmediğinin öğrenilmesiyle açığa çıkan insan kaçakçılığı faaliyetine ve bu işte kullanılan “hizmet damgalı pasaportlar”a ilişkin İçişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı.  

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin hizmet damgalı pasaportla yurtdışına gönderdiği 43 kişi geri dönmedi

İçişleri Bakanlığı, Malatya, Yeşilyurt olayının ardından “Malatya’da Hizmet Pasaportları Düzenlenerek Bazı Kişilerin Haksız Yere Yurt Dışına Gönderildikleri İddiası” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Malatya İli Yeşilyurt Belediyesinin derneklerle ortak projeler yaparak, kamu görevlisi olmayan kişilerin hizmet pasaportu almalarını sağladığı, bu kapsamda yurt dışına gönderilenlerin bir kısmının yurda dönmediği iddialarına değinilen açıklamada, daha önce Bakanlık olarak bu konunun suiistimal edildiğine ve ilgili kurumlarca önlem alınması gerektiğine dikkat çeken genelgeler ve talimat yazıları yayımlayarak Valiliklere ilettikleri belirtildi.

Malatya Yeşilyurt olayı: 4 personel görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Malatya olayında Yeşilyurt Belediyesi görevlilerinin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, Nüfus Müdürlüğü’nün, Vali yardımcısının sorumluluklarının bulunduğu belirtilerek “Soruşturmada bu aşamada sorumlulukları bulunduğu değerlendirilen ilgili Vali Yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü, Bakanlığımızca;  2 kamu görevlisi de valiliklerince olmak üzere; 4 personel görevden uzaklaştırılmıştır” denildi. 

Bakanlığın açıklamasında “Soruşturma sonucunda; İçişleri Bakanı tarafından Belediye Başkanı ve diğer belediye görevlileri hakkında, İl Valisi tarafından da Vali Yardımcısı ve diğer kamu görevlileri hakkında 4483 sayılı Kanun uyarınca karar verilecektir. Ayrıca Devlet Memuru olan görevliler hakkında disiplin yönünden de işlem tesis edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Hizmet damgalı pasaport uygulaması durduruldu

İçişleri Bakanlığı, konuyla ilgili inceleme ve soruşturmanın devam ettiğini belirterek, “Suistimallerin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurtdışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştur” açıklamasını yaptı.   

Yeni1Mecra