Yetkin: Çavuşoğlu siyasi hayatının en büyük gafını yaptı

Gazeteci Murat Yetkin, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” diyerek en büyük gafını yaptığını belirtti.

Fotoğraf: Fatih Aktaş/AA

Gazeteci Murat Yetkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısındaki konuşmasına ilişkin yazdı. Yetkin, Çavuşoğlu’nun toplantıda ifade ettiği “Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” sözleri ile siyasi hayatının belki de en büyük gafını yaptığını belirtti.

Yetkin, yazısında şu ifadeleri kullandı: “Çavuşoğlu cümlesinin ilk kısmını söylemeyip, yalnızca ‘Herkesi Mayıs sonuna dek aşılayacağız’ deseydi sorun yoktu. Sadece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin ile, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Rusya ile Covid-19 aşısı yetersizliğini aşmaya çalışırken bu iyimserliğin nereden geldiğini sorardık. Ama asli görevi Türkiye’nin ve Türk vatandaşlarının uluslararası itibarını koruma ve temsil olan Türk Dışişleri Bakanı öyle demedi. ‘Turistlerin görebileceği herkesi’ dedi.”

‘Turizm sektörünü tepki odağı haline getiren yönetimdir’

Dev gibi bir eğitim sektörü dururken, milyonlarca öğrenci ve öğretmenin bir küsur yıldır evlerinde kapalıyken öncelik sırasının onlara değil turizme verilmesine her kesimden tepki geldiğini belirten Yetkin, yazısına şöyle devam etti:

“Bakanın daha sonra duruma açıklık getirmek için ‘Sadece turistler için değil, turizm çalışanlarımız için de’ ifadesi de 84 milyonun sağlığını ilgilendiren konuya öncelikle turizm penceresinden baktığını gösteriyor. Şunu vurgulamak lazım: bu durumdan turizm sektörü suçlu değil. ‘Bacasız sanayi’ denilen turizm sektörü de ayakta kalmaya çalışıyor, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden… 2020’de pandemi koşullarına rağmen 10 milyar dolardan fazla gelir getirdi. Turizm sektörünü tepki odağı haline getiren yönetimdir.”

Çavuşoğlu’nun “bu gafı”nın da aslında hükümetin ekonomik sıkıntısını açığa vuran bir ifade olduğunu belirten Yetkin, “Dil sürçmesi de diyebiliriz, Allah söyletti de.” dedi.

Yeni1Mecra