YHT seferlerine yeni kurallarla başladı

Covid-19 salgını nedeniyle durdurulan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri yeniden başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, YHT seferleri ile normalleşme sürecinin önemli bir adımını daha attıklarını belirtti.

Salgın nedeniyle yüzde 50 kapasiteyle yapılacak tren seferlerinde, maske takma zorunlu olacak, yemek ve büfe hizmeti verilmeyecek, biletler geçerli HES koduyla alınabilecek.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu trende yolcularla bir süre sohbet etti Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle durdurulan YHT seferlerinin yeniden başlatılması nedeniyle Ankara YHT Gar’da tören düzenlendi. Törene Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu katıldı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Bilet almaya gelen yolcularla bir süre sohbet eden Karaismailoğlu, daha sonra yaptığı konuşmada, tren seferlerinin, normalleşme süreciyle bu sabah yeniden başlatıldığını belirtti.

Karaismailoğlu, Bakanlık olarak önceliklerinin insan sağlığı olduğunu belirterek, salgına karşı Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda üst düzey önlemler aldıklarını söyledi. “Normalleşme” sürecine girildiğini hatırlatan Karaismailoğlu, “Normalleşme sürecinin önemli bir adımını daha atıyoruz. Ara verdiğimiz YHT seferimizi yeniden başlatıyor, ilk trenimizi Ankara’dan İstanbul’a yolcu ediyoruz.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

‘Günde toplam 16 sefer olacak’

Karaismailoğlu, yeniden başlatılan YHT’nin seferlerinin bugünden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya ve Konya-İstanbul hatlarında sabah ve akşam birer sefer olmak üzere günde toplam 16 sefer olacağını söyledi.

‘Yüzde 50 kapasiteyle çalışacak’

Trenleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek seyrek oturma düzeniyle yolcuların yan koltuklarını boş bırakarak yüzde 50 kapasiteyle çalıştıracaklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Bu nedenle 411 yolcu kapasiteli CAF tipi setlerimizde 185, 483 kapasiteli Siemens tipi setlerimizde ise 213 yolcuya hizmet vereceğiz. Trenlerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor diye bilet ücretlerinde herhangi bir artış söz konusu değildir.” dedi.

Karaismailoğlu, ayrıca en kısa sürede seferleri yerli üretim olan “Milli Elektrikli Tren” ile hayata geçirmeye başlayacaklarını belirtti.

‘Maske takılması zorunlu olacak bilet için HES kodu istenecek’

Yeni süreçte vatandaşların da yerine getirmesi gereken bazı yükümlülüklerin olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Tüm gar, istasyon ve trenlerimizde maske takılması zorunlu olacak. YHT ile seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızdan bilet alabilmek için geçerli HES Kodu ve seyahat izin belgesi istenecek. Vatandaşlarımız HES Kodlarını Sağlık Bakanlığımızın mobil uygulamasından ya da SMS ile alacaklar. HES kodunun geçerli olduğu tespit edildiğinde ise bilet satışı yapılabilecek. “

‘Giriş-çıkış yasağı bulunan iller için Seyahat İzin Belgesi istenecek’

Giriş-çıkış yasağı bulunan iller için ise “Seyahat İzin Belgesi”nin trene binişte görevliler tarafından kontrol edileceğini belirten Karaismailoğlu, “Bu belgeyi ibraz edemeyenlerin veya belgeleri geçersiz olan bilet sahiplerinin seyahati iptal edilecek. İstasyonlarda ve bilet kontrol noktalarında hastalık belirtisi gösteren yolcularımız kesinlikle trene alınmayacak, bilet ücretleri kesintisiz iade edilecek.” diye konuştu.

‘Trenlerde yemek ve büfe hizmeti verilmeyecek’

Her yolcunun biletine ait koltukta oturmasının sağlanacağını ve yer değişimlerine izin verilmeyeceğini vurgulayan Karaismailoğlu, seyahat sırasında Covid-19 belirtileri gösteren yolcuların, trendeki izolasyon bölümüne alınarak uygun olan ilk istasyonda sağlık görevlilerine teslim edileceğini söyledi.

Trenlerde Covid-19 riskine karşı yemek ve büfe hizmeti verilmeyeceğini anlatan Karaismailoğlu, önlemlerin yanı sıra gar, istasyon ve trenlerde hizmet veren tüm personelin salgın riskine karşı uygun koşullarda hizmet vermesinin sağlanacağını, trenlerin her sefer öncesinde ayrıntılı temizliği ve hijyen işlemleri yapılacağını kaydetti.

Konuşmasının ardından trene binerek yolcularla sohbet eden Karaismailoğlu, daha sonra hareket diskiyle treni uğurladı.