YKS nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

YKS nedeniyle 27-28 Haziran günlerinde sınav saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, kısıtlamaya ilişkin alınan ek kararları bildirdi.

İçişleri Bakanlığı daha önce 81 il valiliğine gönderdiği “LGS ve YKS Tedbirleri” konulu genelgeyle 27-28 Haziran’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını bildirmişti.

Kısıtlama 27-28 Haziran günlerinde uygulanacak

Bu kapsamda, 27 Haziran günü 09.30-15.00 saatleri arasında ve 28 Haziran günü ise 09.30-18.30 saatleri arasında 81 ilin sınırları içinde bulunan vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak. YKS’ye girecek adayların, sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İçişleri Bakanlığı genelgeye ek olarak gönderdiği yazı ile kısıtlamadan muaf tutulacaklara ilişkin yeni karar aldı. Yeni karara göre kısıtlamadan muaf tutulacaklar şu şekilde:

“Daha önceden yapılmış rezervasyonların ve bundan sonra yapılacak tur satışlarının olumsuz etkilenmemesi adına halihazırda konaklayan ya da konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış yerli ve yabancı turistlerin rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine ulaşımları (Havaalanı, otogar, gar, liman gibi toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası yolculuklar), plajlardan yararlanmaları (konakladıkları tesise ait plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil), müze ve ören yerleri ile tarihi, kültürel, dini anıtları, ibadethaneleri türbeleri ziyaretleri ile bu hizmetleri sunacak işletme veya yerlerde çalışanlar kısıtlamadan muaf olacak. YKS’nin yapılacağı okulların veya sınav merkezlerinin etrafındaki kırtasiyeler ile buralarda çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasının dışında kalacak.”