YÖK’ten ve Melih Bulu’dan peş peşe açıklamalar

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan eski AKP Milletvekili aday adayı Melih Bulu ve YÖK’ten açıklama geldi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan AKP’nin eski milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu, istifa çağrılarına yanıt verdi. Bulu, “Yok canım, niye istifa edeyim” dedi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ise, “Prof. Dr. Melih Bulu, diğer adaylar gibi rektörlük başvuru şartlarını sağlamaktadır,” açıklamasında bulundu.

‘Siyasete CHP’de başladım’

Melih Bulu, Habertürk’te canlı yayında Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı. Bulu, siyasete ODTÜ’de okurken CHP’de başladığını belirtti.

Bulu’nun “Benim durumumda bildiğim kadarıyla 9 aday başvurdu. Daha sonra mülakata davet ediliyorsunuz. Bir mülakata alındık. O komisyondaki mülakatta sizi Boğaziçi Üniversitesi’nin özelliklerine uygun sorular soruluyor. En son Cumhurbaşkanı tarafından karar veriliyor” açıklaması yaptı.

Bulu, “İstifa etmeyi düşündünüz mü?” sorusuna, “Yok canım, niye istifa edeyim” karşılığını verdi.

Bulu, siyasete CHP’de başladığını da öne sürdü.

Bulu’nun Habertürk’teki açıklamasından satır başları şöyle:

“Benim durumumda bildiğim kadarıyla 9 aday başvurdu. Daha sonra mülakata davet ediliyorsunuz. Bir mülakata alındık. O komisyondaki mülakatta sizi Boğaziçi Üniversitesi’nin özelliklerine uygun sorular soruluyor. En son Cumhurbaşkanı tarafından karar veriliyor.

YÖK: Diğer adaylar gibi şartları sağlamaktadır

YÖK’ten yapılan açıklamada “Bir üniversitenin başarılı bir şekilde yönetilmesini atanan rektörün o üniversitenin kadrolu elemanı olma şartına bağlamanın, akademinin küresel yapısında da anlamlı bir karşılığı ve gerçekliği bulunmamaktadır. Bir üniversiteye rektör (adayı) olabilmek için, eski veya yeni hiç bir mevzuatımızda ilgili üniversitenin kadrolu profesörlerinden biri olma gibi bir koşul aranmamıştır. Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun idari tecrübesi bağlamında atanmadan önce İstinye Üniversitesinde kurucu rektör, Haliç Üniversitesinde rektör olarak görev yaptığı ve Şehir Üniversitesinde dekanlık vazifesinde bulunduğu da hatırlanmalıdır. Bir üniversitenin başarısı için rektör atama şekli elbette önemlidir, fakat atama süreci sonrasındaki performansı daha da önemlidir. Ülkemizde maalesef, üniversite rektörü atanması, meselenin hem başlangıcı hem sonucu olarak görülmektedir. Boğaziçi Üniversitesi, geçmişte iki dönem, uzun yıllar farklı bir üniversite mezunu ve mensubu bir bilim insanı tarafından başarılı şekilde yönetilmiş ve bu durum hiçbir zaman eleştiri konusu yapılmamıştır.” ifadeleri kullanıldı.

yeni1mecra