Yük araçlarına 11 bin 389 trafik kuralı ihlalinden ceza

Türkiye genelinde şehirler arası yük taşımacılığı yapan araçlara yönelik 4 günde düzenlenen denetimlerde 11 bin 389 trafik kuralı ihlaliyle ilgili işlem yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün daha önce yaptığı denetimlerden arşiv fotoğraf

Emniyet Genel Müdürlüğü, şehirler arası kara yollarında yük taşımacılığı yapan araçlara yönelik eş zamanlı yapılan denetimlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, yük taşımacılığı yapan araçlarda zorunlu olan yan ve arka koruma çerçevesi, arka işaret levhası ve reflektör başta olmak üzere kazalara etken diğer trafik ihlallerini tespit ve önlemeye yönelik 5-6-7-8 Mayıs’ta Türkiye genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildiği belirtildi.

151 bin 978 araç ve sürücüsü denetlendi

Denetimlerde trafik polislerince 151 bin 978 araç ve sürücüsünün kontrol edildiğinin belirtildiği açıklamada, bin 570 sürücünün araçta takograf bulundurmadığı, kullanmadığı veya çalışma/dinlenme sürelerine uymadığı, 165 araçta bozuk veya standart dışı ışık donanımı bulunduğu, 517 araçta ise yan ve arka koruma çerçevesi ile arka işaret levhası ve reflektör bulunmadığının tespit edildiği ifade edildi.

984 araç trafikten men edildi

Denetimler sonucunda 984 aracın trafikten men edildiğinin kaydedildiği açıklamada, 27 sürücünün ehliyetinin geçici olarak geri alındığı belirtildi. Bu kapsamda tespit edilen toplam 11 bin 389 trafik kuralı ihlaliyle ilgili işlem yapıldı.

3 bin 461 motosiklet sürücüsüne ceza

Öte yandan, motosiklet sürücüleri ve yolcularının trafik güvenliğini artırmak amacıyla 9-10 Mayıs’ta Türkiye genelinde eş zamanlı denetimler yapıldığının belirtildiği açıklamada, trafik ekiplerince 15 bin 614 motosiklet sürücüsünün kontrol edildiği kaydedildi.

Açıklamada, kontrollerde bin 141’i kask kullanmamaktan, 376’sı zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamaktan, bin 944’ü diğer kusurlardan olmak üzere toplam 3 bin 461 motosiklet sürücüsüne ceza kesildiği belirtildi. Açıklamada, denetimlerde çeşitli gerekçelerle 428 motosikletin de trafikten men edildiği kaydedildi.

AA – ANKARA