Yüksek hızlı tren kazası davasına devam edildi

Ankara’da 3’ü makinist 9 kişinin hayatını kaybettiği yüksek hızlı tren kazasına ilişkin davada 10 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ankara’da 13 Aralık 2018’de 3’ü makinist 9 kişinin hayatını kaybettiği, 107 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren (YHT) kazasına ilişkin davada 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tek tutuklu sanık Osman Yıldırım ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Duruşmada kazanın yaşandığı trendeki yolcuların beyanları alındı. Beyanların ardından görüşü sorulan duruşma savcısı, şikayetçi olduğunu ifade eden ve davaya müdahillik talebinde bulunan yolcuların taleplerinin kabulünü, tutuklu sanık tren teşkil memuru Osman Yıldırım’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

‘Sinyalizasyon sistemi tamamlanmadan YHT faaliyete geçti’

Mütalaaya karşı söz alan Yıldırım’ın avukatı, sinyalizasyon sisteminin tamamlanmadan YHT’nin faaliyete geçirildiğini, hazırlanan raporlarda da makas işleminin manuel değil, kumanda sistemiyle yapılması gerektiğinin belirtildiğini söyledi.

Kazadaki ölüm ve yaralanma hadiselerinin sadece makasın yanlış yapılmasından kaynaklanmadığını savunan avukat, kaza anında trenin hızının olması gerekenden fazla olduğunu ve ilk vagonun ya da en öndeki koltukların emniyet maksatlı boş bırakılmadığını dile getirdi. Müvekkilinin uzun süredir tutuklu bulunduğunu söyleyen avukat, Yıldırım’ın tahliyesini talep etti. Sanık Yıldırım da üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek tahliyesini istedi.

Tahliye talebi reddedildi

Taleplerin alınmasından sonra müzakereye çekilen mahkeme heyeti, ara kararlarını açıkladı. Mahkeme, davaya müdahillik talebinde bulunan müştekilerin katılma taleplerini kabulüne, Yıldırım’ın tahliye talebinin reddine karar verdi. Duruşma 11 Mayıs’a ertelendi.