Yüksekdağ’ın tahliye edilmesi talebi reddedildi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı davada soruşturma dosyası “kısıtlılık” kararı nedeniyle mahkemeye gönderilmedi.

Yüksekdağ’ın tahliye edilmesi talebini reddeden mahkeme, iki ayrı davanın birleştirilmesine karar verdi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam edildi. Tutuklu yargılanan Yüksekdağ, hasta olması nedeniyle duruşmaya katılmadı. Duruşmada Yüksekdağ’ın avukatları hazır bulundu. Duruşmayı HDP’li milletvekilleri de takip etti.

Mahkeme Başkanı, Yüksekdağ’ın Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde TCK’nın 301’inci maddesi olan “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” iddiasıyla yargılandığı davanın, bugün görülen davayla birleştirilmesini uygun bulduklarını açıkladı.

Soruşturma dosyası ‘kısıtlılık’ kararı nedeniyle gönderilmedi

Mahkeme başkanı ayrıca Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu bazı HDP’liler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturmaya ilişkin dosyasının kısıtlılık kararı nedeniyle gönderilmediğini kaydetti.

‘Dosyanın gönderilmemesi kabul edilemez’

Mezopatamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Yüksekdağ’ın avukatları, başsavcılığın mahkemeye istenen dosyaları göndermek zorunda olduğunu ifade etti. Yüksekdağ’ın avukatı Hatice Ezgi Güngördü, “Müvekkilimizin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu bulunduğu dosyanın mahkeme heyetinin talebine rağmen gönderilmemesi kabul edilemez. Mahkemeye dosyayı göndermek zorundadır. Burada savcılık suç işlemektedir. Mahkeme heyetinin görevinin gaspı söz konusudur.” dedi.

‘Aynı fiilden iki kere yargılanamaz’

Güngördü, “Müvekkilim zaten sizin mahkemede süren dava dosyasında aynı gerekçelerle yargılanıyor. İlerleyen aşamalarda sizde göreceksiniz ki benzer fezlekeler dosyanızda mevcut ve aynı fiilden iki kere yargılanamaz durumu ortaya çıkacaktır. En azından sizin iki dosya arasında nasıl bir ilişki olduğunu incelemeniz gerekir” diye konuştu.

Avukat Kenan Maçoğlu da, müvekkilinin Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanırken savunmasını yapmadığını, yalnızca taleplerde bulunduğunu belirtti. Maçoğlu, Yüksekdağ hakkındaki soruşturma dosyasının getirilmesi gerektiğini ifade ederek, gönderilmemesi halinde suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı ise, başsavcılıktan aynı dosyanın bir kez daha istenmesini ve Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamını talep etti.

Yüksekdağ’ın tahliye edilmesi talebine red

Mahkeme heyeti başsavcılığa soruşturma dosyasının gönderilmesi için yeniden müzekkere yazılmasını kararlaştırdı. Yüksekdağ’ın mazeretini kabul eden ve Yüksekdağ ile avukatına esas hakkında savunmalarını yapmaları için süre veren heyet, Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yüksekdağ, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde “Örgüt yöneticisi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Suç işlemeye tahrik” iddialarıyla yargılanıyor. Yüksekdağ, hakkında Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde ise 2016 yılında Van’da yaptığı bir konuşmaya ilişkin TCK’nin 301. maddesi kapsamında dava açılmıştı.