Yunanistan PCR testlerini kabul etmedi, Galatasaray Türkiye’ye döndü

Hazırlık maçı için gittikleri Yunanistan’da Kovid-19 testleri kabul edilmeyen Galatasaray Türkiye’ye döndü.

Teknik Direktör Fatih Terim, “Dostluk maçları dostlarladır. Bu dostça bir davranış değil. ‘O zaman dönüyoruz.’ dedik.” diye konuştu.

Teknik Direktör Fatih Terim Fotoğraf: AA

Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden ancak yetkililerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerini kabul etmemesine ve sergiledikleri kaba davranışlara tepki gösteren Galatasaray, Türkiye’ye döndü.

Türk Hava Yollarına ait özel uçakla İstanbul Havalimanı’na gelen sarı-kırmızılı kafilede teknik direktör Fatih Terim basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Galatasaray’ın uluslararası kuralları çok iyi bilen bir kulüp olduğunu belirten Terim, şunları kaydetti:

“24 saat önce hepimiz test olduk. Hepimiz oraya elimizdeki tüm testlerimizin belgeleriyle gittik. İndiğimizde hızlı bir testin olacağını söylediler. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre 2 taraf da yapılan test sonuçlarını kabul ediyor ancak bizden hızlı bir test istediler. ‘Son 2 gündür bunu uygulamaya başladık.’ dediler. İtiraz etmedik. Ben de denk geldim, test yaptırdım. Bir kısmımız dışarı çıktı. Bazı memurlar ‘Hayır olmaz, herkesi çağırın test olacak.’ dediler. Çağırdılar ve geri geldiler.”

Bundan sonra yapılacak tek şeyin geri dönmek olduğunu belirten Terim, “Çünkü dostluk maçları dostlarladır. Bu dostça bir davranış değil. ‘O zaman dönüyoruz.’ dedik.” ifadelerini kullandı.

‘Sınır dışı edeceklerini söylediler’

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve diğer yetkililere destekleri için teşekkür eden Terim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsan kendisini güçlü hissediyor. Nasıl döneriz diye düşünürken bu kez 1-2 saat geçti, Oyuncular hem sıkıldılar hem de açlar. Herhangi bir servis de olmadı. Lounge bölümüne gitmemize müsaade etmediler. Pasaportlarımızı istediler. Deport (Sınır dışı) edeceklerini söylediler. Biz de vermeyeceğimizi söyledik. Bu arada 4 saat geçti. Kaptanlarımız ve hosteslerimiz hazır vaziyette bekledi ve uçağa izin vermediler. Orada kaldık mecburen. Sonra su verdiler. Olympiakos Kulübünden arkadaşlarımız bir hayli çırpındılar ancak olmadı. Kulüple bir alakası yok. Her türlü kulüpten buraya gelenleri havaalanından nasıl aldığımız aşikar. Hakikaten biz başka türlü davranıyoruz. Bu Galatasaray’a yapılmadı. Nereye yapıldığı çok açık. Son yılların hassas dengesi içinde bu hoş bir davranış şekli değil. Hiç hoş değil. Bunlara boyun eğecek insanlar değiliz. Yapılması gerekeni yaptık.”

‘Kimse bize böyle bir tavırla davranamaz’

İlk kez böyle bir olayla karşılaştığını belirten Terim, “Hangi Türk’e sorsanız, çoğu zaman bazı sıkıntılar yaşamıştır. Hayat tecrübelerle dolu. Bugün de buna rastladık. Biz gereği neyse onu yaptık. Yarın da olsa onu yaparız. Herkes yaptığı ayıbı biliyor. Bu ayıp bir şey. İstanbul’da bir hazırlık maçı almak için uğraşıyoruz. Oynayamazsak da normal antrenmanlarımızla hazırlanırız. O maçı burada telafi ederiz. Bir sorun yok. Türk’ün misafirperverliği kimsede yok. Kimse bize böyle bir tavırla davranamaz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA