‘Beyin göçü’ yüzde 97 arttı

CHP Bilim Platformu’nun araştırmasına göre beyin göçünün yüzde 97 arttığını görülüyor.

Türkan Koç

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen İlim Yayma Ödülleri Töreni’ne daha önce yurt dışına giden bilim ve araştırma insanlarının göçünün tersine döndüğünü söyledi.

CHP Bilim Platformu’nun hazırladığı beyin göçü raporundan.

CHP Bilim Platformu’nun yaptığı araştırmaya göre ise Türkiye’deki beyin göçü artarak devam ediyor. Yurtdışına kaçışın yüzde 97 arttığının ifade edildiği raporda, 2016 yılında aralarında mühendis, mimar, hekim, akademisyen, bilim insanı ve avukat gibi mesleklere mensup 69 bin 326 kişi çeşitli ülkelere göç etti. Bu sayı yüzde 50 artarak 2018 yılında 136 bin 740 kişiye ulaştı.

2012 yılında yurtdışına giden doktor sayısı yüzde 1435 oranında artarak 2019 yılında 906’ya çıktı. Yine 2016 yılında yurt dışına çalışmaya giden 24 bin kişinin binden fazlasının mühendis olduğuna dikkat çekildi.

Gençler ve kadınlar çoğunlukta

Temmuz 2018 tarihinde işsiz mühendis sayısının 91 bine yaklaştığının vurgulandığı raporda, yükseköğretim mezunu işsiz sayısının ise 1 milyonu aştığı bilgisine yer verildi. 3 üniversite mezunundan birinin kendi alanında çalışamadığının vurgulandığı raporda, 35 OECD ülkesi arasında Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri uzmanlarının istihdamında yüzde 1 ile son sırada olduğu ifade edildi.

Beyin göçü olarak tanımlanan kaçışların ana nedenlerinden biri “dışlanma ve toplumsal gerilim” olarak gösterilirken, yurtdışına göç edenlerin yüzde 42’sini gençler ve kadınların oluşturmasına ayrıca dikkat çekildi.

“Tek adam rejimi ve baskıların” beyin göçünü tetikleyen unsurlardan olduğu belirtilen raporda, KHK ihraçlarının 135 bini aştığı, bu ihraçlardan 6 bin 81’inin ise akademik personel olduğu vurgulandı.

Üretimi caydıran rant ekonomisinin yüksek vasıflı işgücü istihdamını bitirdiğinin anlatıldığı raporda, “Niteliksiz ekonomik büyüme, siyasi baskılar, çalışma koşullarında gerileme, düşük ücret ve ücret adaletsizliği” gibi nedenlerin gençler ve kadınlar arasındaki beyin göçünü artırdığına dikkat çekildi. ANKARA