Yurtlardaki karantina süreci sona erdi

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Covid-19 salgınıyla mücadelede karantina döneminde bakanlığa bağlı yurtlarda 77 bin 441 vatandaşın kaldığını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Fotoğraf: AA

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede Bakanlığa bağlı yurtlardaki karantina uygulamalarıyla ilgili istatistiki bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

’14 günlük karantina süreci hayati önem taşıdı’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre;Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında konuşan Kasaploğlu, Covid-19 ile mücadelede karantina uygulamalarının da büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Kasapoğlu, yurda ilk girişte uygulanan 14 günlük karantina sürecinin hayati bir önem taşıdığını söyledi.

İşbirlikleri için diğer bakanlıklara da teşekkür eden Kasapoğlu, yurtlarda personelin 7 gün 24 saat fedakarca hizmet verdiğini belirtti.

‘177 yurdumuzda 77 bin 441 vatandaşımıza ev sahipliği yaptık’

Yurtlardaki karantina sürecine ilişkin istatistiki bilgileri paylaşan Kasapoğlu, “Bugüne kadar 76 ilimizdeki 177 yurdumuzda, dünyanın 97 farklı ülkesinden gelen toplamda 77 bin 441 vatandaşımıza ev sahipliği yaptık. Bu rakamın içerisinde bin 183 askerimiz de bulunuyor.” diye konuştu.

‘6 bin 305 sağlık çalışanını misafir ettik’

Evlerine gitmeyi tercih etmeyen sağlık çalışanları için de yurtların tahsis edildiğini belirten Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“56 ilimizde bulunan 113 öğrenci yurdumuzda 6 bin 305 sağlık çalışanımızı misafir ettik. Yine Adalet Bakanlığımızın 3 binden fazla personelini de misafir ettik. 20 ilimizde 6 bin 956 oda kapasiteli 29 yurdumuzu da ihtiyaç halinde Sosyal İzolasyon ve Gözlem Merkezi olarak kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı’na tahsis ettik. Buralarda da toplamda binden fazla vatandaşımız misafir oldu.”

‘Yurtlardaki karantina uygulaması sona erdi’

Kademeli olarak normalleşme sürecinin başladığını belirten Kasapoğlu, yurtlarda karantina uygulamasının sona erdiğini belirtti. Kasapoğlu, yurtların şimdi de 700 bine yakın genç için dezenfekte edilmeye, temizlenmeye ve hazırlanmaya başlandığını söyledi.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri, gençlik kampları ve spor salonlarının da ekstra tedbirlerle hizmete açıldığını hatırlattı.