Yüz yüze eğitimde ders saatleri belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze eğitimde detayları paylaşmaya devam ediyor. Ortaokul 5. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 saat ders yapılacak.

Yüz yüze eğitimde ders saatleri 30 dakika olacak

MEB’in açıkladığı bilgilere göre yüz yüze eğitimde resmi ve özel ortaokul 5’inci sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati olacak.

İmam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati uygulanacak.

Lise 9’uncu sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati yapılacak.

Ders süresi 30 dakika olacak

Milli Eğitim Bakanlığı ders sürelerinin 30 dakika olacağını açıkladı. Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak.

Ders ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

Yüz yüze eğitimde ikinci aşama 12 Ekim’de başlamıştı

Yüz yüze eğitimin ikinci aşaması yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını koşulları altında 12 Ekim’de başladı.

Köy okullarının tüm kademeleri ile ilkokul 2, 3, 4’üncü sınıf, lise hazırlık sınıfı ve özel gereksinimli öğrenciler haftanın 2 gününde okullarında olacak.

Yüz yüze eğitimin ilk aşaması 21 Eylül’de başlamıştı

TRT EBA televizyon kanalları ve EBA dijital eğitim platformu eşliğinde 31 Ağustos günü uzaktan eğitimle 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çalmıştı.

Aşamalı geçiş planlamasının ilk aşaması olarak da 21 Eylül itibarıyla okul öncesi eğitim öğrencileri ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlamıştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 6 Ekim günü yaptığı açıklamada 12 Ekim itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun değerlendirme kriterleri doğrultusunda okullarda yüz yüze eğitimin ikinci aşamasına geçeceklerini belirtmişti.

Selçuk, ilkokulda 1 ile 4 arasındaki sınıflarda, ortaokul 8’inci sınıf, lise hazırlık ve 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitime geçileceğini söylemişti.

Köy okullarının tüm kademelerinde ve özel gereksinimli öğrencilerin tüm kademe ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime geçeceğini belirtmişti.